ترموود | ترمو وود | ترمووود | چوب ترمو

ترموود
ترموود

 ترموود | چوب ترمو

با استفاده از تکنولوژی های جدید فرآوری چوب، می توان عمر چوب ها را افزایش داد و آن ها را در برابر تغییر شرایط محیطی مقاوم ساخت. خروجی فرآیندی که برای فرآوری چوب در این روش انجام می شود، ترمووود  یا چوب ترمو نامیده می شود.

در طی فرآوری بر روی چوب رطوبت و صمغ موجود در چوب ترموود بر اثر حرارت بالا از بین رفته و چوب را در برابر عوامل محیطی و جوی بسیار مقاوم می کند. همچنین می توان با رنگ آمیزی چوب ترمووود از آن در برابر اشعه مضر خورشید از آن دفاع کرد و استحکام و ماندگاری آن را افزایش داد. این چوب ها در نمای داخلی و خارجی ساختمان ها کاربرد فراوان دارد.

رطوبت موجود در ترموود به طور قابل توجهی کمتر از چوب معمولی و اصلاح نشده است. و مقاومت آن در مقابل پوسیدگی ناشی از قارچ ها به اندازه ی چوب های سخت یا hardwood می باشد. از ویژگی هایی که فرآوری ترمووود به چوب می بخشد بهبود خاصیت عایق بودن و از بین بردن صمغ موجود در آن می باشد.

بر اثر فرآیند ترمو، مقاومت چوب در برابر قارچهای چوبخوار افزایش می یابد. در واقع علت این امراین است که در طی فرایند گرمادهی، ویژگیهای مکانیکی ترموود تضعیف می شود. پس از اصلا ح چوب و تبدیل آن به ترمووود، رنگ آن کمی تغییر کرده و ظاهری بی نظیر پیدا میکند. این ویژگی ظاهری حس گرم و صمیمی بودن را به مصرف کننده القا میکند. همچنین چوب ترموود بسیار با دوام ،مستحکم و مقاوم هستند. از طرفی به دلیل مقاومت در برابر قارچها و کپک و رطوبت در محیط هایی که مواد طبیعی از بین می روند و مقاومتی ندارند مانند سونا بسیار کارآمد هستند. همچنین برای سیستم گرمایش از کف محصولی بی نظیر است.

نمای چوب ترمو

نمای چوب ترمو در واقع نمایی است که با چوب ترمو یا همان ترموود ساخته می شود. نمای چوب ترمو میتواند در نمای داخلی یا خارجی استفاده شود.

 

ترمووود چیست؟

با توجه به قرار گرفتن نمای ساختمان در برابر شرایط جوی مختلف و نور خورشید، مصالحی که برای ساخت این قسمت از ساختمان به کار می رود، می بایست از مقاومت ویژه ای برخورار باشند. چوب هایی که در نمای خارجی استفاده می شوند نیز می بایست از مقاومت خاصی برخوردار باشند. با توجه به پیشرفت علم و ظهور تکنولوژی های با کیفیت چوب ها با جدیدترین شیوه ها مقاوم سازی می شوند به چوب حاصل از این فرآیند،  چوب ترمو یا ترمووود می گویند.

پایه و مبنای تکنولوژی ترموود حفاظت از محیط زیست و استفاده از بخار و حرارت است. چنان که فرآیند تولید ترمووود بدون حضور ذره ای ماده ای شیمیایی انجام می پذیرد.
به همین دلیل است که ترمووود هیچ گونه عوارض مخرب و مضری برای محیط زیست ندارد. انرژی مصرفی در تولید ترموود تنها کمی بیشتر از خشک کردن چوب (kiln dry) به صورت معمولی می باشد. در واقع می توان گفت در Kiln Dried حرارت به میزان بسیار بالا افزایش نمی یابد و تنها به خشک شدن آن اکتفا می شود اما در پروسه ی چوب ترمو دما به میزان بینهایت بالا افزایش می یابد و برای مدت زمانی معین در آن دما باقی خواهد ماند.

ترمووود
تماس با رهاورد چوب ترموود تلگرام
گارانتی ترمووود
پشتیبانی ترمووود ۲۴ ساعته
انتخاب ترمووود | ترموود
چوب ترمو برای فضای خارجی

مدرن ترین متریال برای فضای داخلی و خارجی ساختمان

ترموود یکی از مدرن ترین متریال هایی به شمار می رود که در فضاهای داخل و خارجی ساختمان قابل استفاده می باشد و دلیل این کارآیی تنوع بالا در ابعاد و طرح و رنگ می باشد. تنوع در طرح و رنگ های آن نیز به دلیل تنوع در درختانی است که ترمووود را از آنها تولید می کنند. علاوه بر این ها ترموود ها از زیبایی و مقاومت منحصر به فردی برخوردار هستند. طراحی و فرم خاص ترمو وود ها یکی از مهم ترین ویژگی های ترموود هاست. همچنین این نوع از چوب ها با هر سبک و سلیقه ای به راحتی مچ می شوند. از طرفی دیگر می توان این متریال را با سایر ابزارهای ساختمان سازی مثل آجر و سنگ تلفیق کرد و نمایی خاص را طراحی نمود.

برای دریافت مشاوره رایگان و سفارش در هر زمان فقط کلیک کنید …

کاربرد ترمووود در نمای خارجی

برخی استفاده های ترمو وود  در نمای خارجی ساختمان:

 • درب ها و پنجره ها
 • نرده ها
 • دیوارها
 • روکش ها
 • زمین های چوبی
 • عرشه های چوبی
 • وسایل و صندلی های خارج از خانه
ترمووود نمای ساختمان
ترمووود در محیط داخلی

کاربرد ترمووود در محیط داخلی

بعضی استفاده های نمای چوب ترمو در محیط داخلی

برای اینکه مدل کابینتها، دکوراسیون داخلی نمای خانه خودرا تغییر دهید شرکت هایی را انتخاب کنید که بخش طراحی مجزایی دارند. طراحی این شرکت ها با توجه به متراژ، سبک دکوراسیون خانه و البته سلیقه ساکنانش خواهد بود. برای آشپزخانه بسته به سلیقه شما می توان کابینت های مدرن و یا کلاسیک ساخت اما اگر بخواهید کابینت هایی از  ترموود داشته باشید این را بدانید آشپزخانه ای بی نظیر در انتظار شماست چرا که کابینت های ساخته شده از ترموود علاوه بر زیبایی در برابر گرما و رطوبت مقاوم هستند. در صورتیکه به ذرات روغن آلوده شوند به راحتی میتوان آنها را شست و تمیزی را به ظاهرشان هدیه داد. استفاده از ترمووود به حدی زیاد شده که میتوان حتی دیوارهای خانه را با آن تزیین کرد و فضایی دلنشین و گرم به دکوراسیون خانه هدیه داد.

چوب ترمو

از حسنات چوب ترمو که باعث محبوبیت و استفاده فراوان در نمای خارجی ساختمان شده است جلوه ویژه ای است که این نوع چوب به نما داده و دیگری هماهنگی جالبی است که این نوع متریال با انواع دیگر متریال مورد استفاده در نمای خارجی ساختمان را دارد. ایجاد یک هماهنگی جذاب بصری در نمای ساختمان از وظایف اصلی طراحان نما است و در نما های مدرن این مورد که شامل اجرای اشکال هندسی و منحنی های نما است بیشتر به عهده ترموود می باشد. استفاده از این نوع چوب به دلیل تنوع در رنگ و همچنین امکان اجرای طرح های مختلف می تواند خلاقیت طراحان را به چالش بکشد.

ترموود برای نما

فرآیند حرارت دهی ترمووود

یکی از مراحل اصلی ساخت چوب ترمو، فرایند حرارت دهی می باشد. مراحل حرارت دهی ساخت ترموود عبارت است از :

در این بخش دمای چوب ها را بصورت تدریجی با آب پاش پایین می آورند، وقتی که دما بین ۸۰ تا ۹۰ درجه رسید دوباره به ترموود رطوبت میدهند تا رطوبت آن ها بین 4 تا 7 در صد برسد.

در اینجا دما رابین ۸۵ تا ۲۲۵درجه سانتی گراد افزایش میدهیم.حداکثر دمایی که به چوب میدهیم بسته به نوع چوب و استفاده ای که ترمووود خواهد داشت متغیر میباشد.وقتی دما به حداکثر میزان مورد نظر رسید آن را بین دو تا سه ساعت آن را ثابت نگه میداریم.

ابتدا دمای کوره را با بخار و حرارت به صد درجه میرسانند و سپس دمای کوره به طور یکنواخت به ۱۳۰ درجه میرسد.در این مرحله فرآیند خشک شدن چوب انجام میشود، طی این فرآیند از بخار بعنوان عاملی برای جلوگیر از ترک خوردن چوب استفاده میگردد در پایان رطوبت درون چوب تقریبا صفر میشود.

برای دریافت مشاوره رایگان و سفارش در هر زمان فقط کلیک کنید …

فرآیند ساخت چوب ترمو

در زمان های خیلی گذشته باور بر این بود که سوزاندن چوب در حد حرارت شدید(قبل سیاه شدن آن) مقاومت آن را در برابر انواع پوسیدگی و قارچ ها افزایش میدهد.شاید این عقیده تا حد زیادی درست باشد اما باید این نکته را نیز مد نظر قرار داد که حرارت دادن چوب باعث خشک و شکننده شدن آن نیز میشود. اما شیوه های نوینی که در ساخت ترموود استفاده میشود، این مشکل را رفع کرده است. این روش ساخت برای انواع گوناگونی از چوب ها کاربرد دارد.فرآیند حرارت دادن به چوب ترمووود بدون شک ساختار شیمیایی آن را تغییر میدهد.این عمل باعث افزایش مقاومت چوب در برابر پوسیدگی میشود.

در اثر فرایند ساخت ترموود و بر اثر حرارتی که به چوب داده میشود بسیاری از مسائل و مشکلاتی که استفاده از چوب عادی به وجود می آورد از بین میرود و ماحصل کار چوب حرارت دیده و خشک، مقاوم در برابر شرایط محیطی، دارای رنگ یکنواخت در سراسر چوب، با وزن کمتر از چوب عادی و با امکان نظافت و شستشوی آسان حاصل میشود.

انواع ترمووود

دو روش متداول برای چوب ترمو موجود میباشد

ترمووود Thermo-s

حرف s به کار رفته به معنی  stability  پایداری می باشد.چوب  ترمووود که با این روش تولید می شود بسته به میزان رطوبتی که دارند بین 6 تا 8 درصد تغییر حجم یا تورم دارند.

ترمووود Thermo-D

حرف Dبه معنی Durability یا دوام می باشد ترمو وود ساخته شده بر این اساس 5 الی 6 درصد به میزان رطوبت محیط تغییر ابعاد میدهند.

چوب ترمو برای سونا
مزایای تجاری ترموود
مزایای تجاری چوب ترمو

در فرآیند تبدیل چوب به ترموود ویژگی ها و توانایی های چوب بهبود یافته و این نکته توانایی های منحصر به فردی را به ترموود می دهد که باعث افزایش پتانسیل این محصول در زمینه صنعت چوب را می شود. برترین ویژگی ترموود ها نسبت به چوب های معمولی کاهش رطوبت آنها طی فرآیند اعمال شده بر آنها است که تا حدود بسیار زیادی از تورم و انقباض آنها جلوگیری به عمل می آورد.

ترمو وود ها به دلیل اینکه عاری از صمغ بوده و همچنین عایق حرارتی بسیار قوی می باشد برای استفاده در محیط های گرم و مرطوب بسیار مناسب بوده که در داخل ساختمان شامل سوناهای خشک و اتاق های شستشو می شود. به دلیل رطوبت پذیری بسیار اندک این نوع متریال از لحاظ بهداشت پس بهترین گزینه برای استفاده در سونا می باشد همچنین باعث سوراندن پوست بدن فرد نمی شود. همچنین متریال مناسبی جهت دکینگ و پارکت چوبی است و برای این امور از ویژگی های بی نظیری برخوردار است. ثبات ابعادی و رنگ قهوه ای در تنالیته های متفاوت از این قبیل است. در کل هر چه حرارت بالا تر باشد چوب ترمو حاصل از فرآیند تیره تر خواهد شد.

خصوصیات چوب ترمو

دانش و مهارت چگونگی نصب و نگهداری ترمووود با ابزار و یراق آلات دارای هولوگرام نزد پرسنل حرفه ای این شرکت موجود است. با مراجعه به اتوماسیون داخلی یا اتوماسیون اداری شرکت می توان تعدد مشتریانی که ازین خدمات استفاده کرده اند را مشاهده کرد.

ترمووود در برابر کشش و ایمنی زلزله مقاوم می باشد. این چوب ها سبک اما مقاوم می باشند. تا آنجا که از نظر نسبت وزنی حتی از فولاد هم مقاومت بیشتری دارد. علاوه بر اینکه چوب می تواند به راحتی وزن خود را تحمل کند با استفاده از آن می توان فضاهای بزرگتری را طراحی کرد. دقیقا به همین منظور در ساختمان هایی که نیاز است در طراحی آن از تعداد ستون ها کاسته شود، از چوب استفاده می کنند. ترموود به دلیل ارتجاعی بودن دارای استحکام فوق العاده ای در کشش است. بنابر این یک ماده ایده آل برای استفاده در مناطق زلزله خیر است.

ترمووود برای نمای ساختمان ها

در پیوست زیر می توانید فایل pdf مربوط به این صفحه را دریافت نمایید .

ترموود

ترموود | ترمو وود
 • Editor Rating
 • Rated 5 stars
 • ۱۰۰%

 • ترموود | ترمو وود
 • Reviewed by:
 • Published on:
 • Last modified: ۲۳ سپتامبر, ۲۰۱۸

 • محسن رازی

  پاسخ دهید
  ۲۹ خرداد, ۱۳۹۷

  با تشکر. قیمت ترموود های با توجه به کیفیت چقدر بالانس داره؟ یعنی از چقدر تا چقدره؟

 • ۲۹ خرداد, ۱۳۹۷

  متشکر از سایت خوبتون مطالبی که منتشر می کنید بسیار کاربردی است
  مزایای نما ترموود با سایر نماها در چه چیزهایی است ؟

 • ۲ تیر, ۱۳۹۷

  سلام و خسته نباشید .
  من چند سال پیش از یکی از شرکت هایی که ترموود کار می کردند. خواستم که نمای ویلامون رو با چوب ترمو کار کنن. کارخوب و شیکی شده اما اون موقع به نسبت هزینه هاش بالا شد و الان بعد از ۶ یا ۷ سال از نظر ظاهری افت شدیدی کرده که نیاز به ترمیم داره . آیا شما راه حلی براش داره

 • ۲ تیر, ۱۳۹۷

  سلام. لیست آخرین قیمت های ترموود یا همون ترمووود یا چوب ترمو رو میشه ایمیل کنید ؟

 • ۲ تیر, ۱۳۹۷

  با سلام
  من میخواستم استخرمون رو چوب ترموود کار کنم میخواستم بدونم که چه نوع چوبی بهتره و اینکه شما خودتون صرفا فروشنده هستید یا اجرا کننده هم هستید ؟

 • شروانی

  پاسخ دهید
  ۲۳ مرداد, ۱۳۹۷

  سلام
  دوام ترمووود در محیط هایی مثل شمال که خیلی رطوبت زیاده مناسب هستش؟
  من میخوام نمای ویلامون رو ترموود کار کنم ولی نمیدونم که دوام میاره یا نه

 • ۶ شهریور, ۱۳۹۷

  سلام ممکنه کاتالوگ محصولاتتون رو برای من بفرستید

 • ۶ شهریور, ۱۳۹۷

  سلام 

  ممنون از سایت خوبی که دارین

 • ۶ شهریور, ۱۳۹۷

  استفاده از این چوب ها در شمال کشور امکان پذریر است ؟

نظر شما