چوب نمای ساختمان چیست؟

چوب نمای ساختمان چیست

آشنایی با چوب نمای ساختمان

نما به عنوان پوسته و یا پوشش یک ساختمان تلقی می شود. در واقع نمای یک سازه به عنوان لایه محافظتی از المان های مختلف از قبیل نفوذ آب و همچنین به عنوان عایق حرارتی و صوتی مورد استفاده قرار می گیرد. نمای چوبی علاوه بر ویژگی های منحصر به فردی که دارد، زیبایی بی نظیر و قابل ملاحظه ای به سازه می دهد به طوریکه هر بیننده ای را خیره می کند.

چوب نمای ساختمان چیست

آیا دوام نمای چوبی بالاست؟

قلب کانون خانواده خانه است.خانه مکانی است که همه اعضا خانواده پس ار کار و تلاش و خستگی روزانه به آن پناه میبرند و در آن به دنبال آسایش و آرامش هستند.در نتیجه مصالح مورد استفاده در ساختمان باید به نحوی باشد که این اساس را تقویت کند به همین منظور چوب را به عنوان یکی از مصالح پر طرفدار قلمداد میکنند. برخی بر این عقیده هستند که چوب ها در زمینه مقاومت در برابر مصالح پلاستیکی ضعیف ترند. امکان دارد این مورد در مورد چوب های فرآوری نشده صحیح باشد اما در مورد ترمووود ها صحت ندارد. چوب ترمو ها در طی فرآیندی به وسیله حرارت و بخار آب تقویت شده و مقاوم سازی می شوند. در این راه هیچگونه مواد شیمیایی مورد استفاده قرار نمی گیرد. از دیگر موارد استفاده از ترموود ،  اجرای نمای چوب می باشد به صورتی که برخورداری از چوب نما در صنعت ساختمان سازی تحولی عظیم در این زمینه به وجود آورده است.

آشنایی با متریال های نمای چوبی

نمای چوبی بیرونی، شامل چوب ترمو، ترکیب چوب و کامپوزیت، مواد ترکیبی از گچ و روکش آجری از جمله مصالحی هستند که در نمای بیرونی مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از بهترین مصالح در ساخت نما چوب ترمو وود است. یکی از عوامل در انتخاب چوب مناسب، مقاومت آن در برابر شرایط جوی و موریانه و موش است. چوب ترمو که درنما مورد استفاده قرار می گیرند، دارای ظاهری بسیار طبیعی واغلب در رنگ های مختلف در دسترس می باشند. نمای چوب مانند روکش خارجی چوبی عمل می کند که برای محافظت از ساختمان به کار می رود و زیبایی ساختمان را صد چندان می کند.

از چوب بلوط، افرا تا چوب گردو و سدار پنل های چوبی ساخته می شوند که برای استفاده در پروژه های سر پوشیده که از حساسیت ویژه ای برخوردار هستند، مناسب می باشند. برخی از مهندسین و کمپانی ها به جای قطع دوباره ی درختان برای ساخت نمای چوبی از چوب ها ی قابل بازیافت ساختمان هایی که در حال خراب شدن هستند، استفاده می کنند. چوب نما بر اساس دوام از متوسط به بسیار زیاد دسته بندی می شود. چوب نما با درجه بندی متوسط معمولا 10 الی 15 سال بدون نگهداری قابل استفاده می باشد.

آشنایی با چوب نما

آیا نمای چوبی ساختمان ضد آتش است؟

در حقیقت این نکته که چوب یک ماده اشتعال پذیر است یک نکته انکار ناپذیرنیست. با توجه به این موضوع به بررسی قوانین و مقررات جهانی در رابطه با تاخیر در حریق نمای چوبی و سایر محصولات چوبی می پردازیم. بر طبق قوانین ساختمانی انگلستان (UK Building Regulation) این موضوع که چوب متریالی مناسب برای نمای ساختمان است مورد تایید قرار گرفته است.این موضوع مد نظر قرار گرفته شده که باید از نمای چوبی در برابر آتش محافظت به عمل بیاید. آزمایشات مربوط به تاخیر در حریق نیز بر اساس این قوانین در دسترس می باشد. ترمو وود یکی از مصالحی می باشد که عملکرد آن در برابر آتش بر همگان روشن است. سالهاست که انجام انواع آزمایشات متفاوت در خصوص افزایش مقاومت در برابر آتش به عنوان یکی از مصالح ساختمانی انجام گرفته است.آزمایشات انجام گرفته بر اساس آخرین استاندارد های روز اروپایی و انگلیسی بوده و بسیار دقیق است.

نظر شما