چوب نمای ساختمان چیست؟

چوب نمای ساختمان چیست

آشنایی با چوب نمای ساختمان

چوب نمای ساختمان چیست؟ امروزه با پیشرفت صنعت معماری و با توجه به روی کار آمدن متریال های فراوان در طراحی و نمای ساختمان، طراحان ساختمان و معماران متریال ها را با توجه به سلیقه ی افراد مختلف به کار میگیرند. افزایش آلودگی ها باعث شده است به محصولات و متریال هایی که دوست دار محیط هستند و به محیط زیست کمترین آسیب را می رسانند مورد توجه قرار گیرند.

به منظور آسیب کمتر به محیط زیست اغلب در نمای داخلی و بیرونی ساختمان از محصولات طبیعی نظیر چوب ترموود و سنگ استفاده می شود. این دو در کنار یک دیگر ترکیب جالبی را پدید می آورند. در هنگام انتخاب متریال های نمای ساختمان بایستی به موضوع زیبایی، تناسب، تضاد یا طبیعی بودن توجه کنیم.

چوب ترمو نما

نمای ترمو وود و روف گاردن به دلیل طبیعی بودن و داشتن انرژی فراوان یکی از گزینه های چشمگیر برای نمای چوبی است. امروزه علاوه بر توجه فراوان به موضوع زیبایی نمای ساختمانی به بحث دوام و پایداری آن نیز بسیار توجه می شود. توجه به مصالحی که در حین تولید و تخریب بتوانند بیشترین پایداری را با محیط اطرافشان داشته باشند بسیار اهمیت دارد.

بنابراین معماران و طراحان نمای ساختمان ترجیح می دهند در کنار چوب ترمو از مصالحی که در عین حفظ زیبایی و پایداری، طبیعی نیز باشند،استفاده کنند.

برای دستیابی به سطح کیفیت بالای زندگی، حفظ طبیعت، به کارگیری تکنولوژی های جدید آمیخته با طبیعت همچون ترمووود رواج یافته است.

مناسب ترین چوب نمای ساختمان

هر نوع چوبی برای استفاده در صنعت نمای ساختمان مناسب نمی باشد، مناسب ترین چوب نمای ساختمان چیست  چوب درخت کاج می باشد.

پیدا کردن شرکت مناسب جهت خرید چوب با کیفیت و دارای هولوگرام مستلزم حضور آن شرکت در عرصه بازارهای سنتی و مدرن و تجارت الکترونیک است. طراحی سایت انجام شده برای آن شرکت باید گویایی لازم را داشته باشد و بازریابی آنلاین و digitalmarketing مناسب بتواند انواع چوب ها و محصولات را به مشتریان مربوطه معرفی کند.

یکی از مهم ترین دلایلی که چوب ترمو وود کاج برای این صنعت مناسب است این است که علاوه بر مقاومت بالا بعد از اجرای فرآیند ترموود، وزن سبک تری نسبت به چوب های دیگر دارد. علاوه بر این این نوع چوب دارای رگه هایی است که به آن بعد زیبایی را نیز می افزاید.

نما به عنوان پوسته و یا پوشش یک ساختمان تلقی می شود. در واقع نمای یک سازه به عنوان لایه محافظتی از المان های مختلف از قبیل نفوذ آب و همچنین به عنوان عایق حرارتی و صوتی مورد استفاده قرار می گیرد. نمای چوبی علاوه بر ویژگی های منحصر به فردی که دارد، زیبایی بی نظیر و قابل ملاحظه ای به سازه می دهد به طوریکه هر بیننده ای را خیره می کند

 

چوب نمای ساختمان چیست

مقاوم ترین چوب نما ساختمان

قلب کانون خانواده خانه است.خانه مکانی است که همه اعضا خانواده پس ار کار و تلاش و خستگی روزانه به آن پناه میبرند و در آن به دنبال آسایش و آرامش هستند

در نتیجه مصالح مورد استفاده در ساختمان باید به نحوی باشد که این اساس را تقویت کند به همین منظور چوب را به عنوان یکی از مصالح پر طرفدار قلمداد میکنند

برخی بر این عقیده هستند که چوب ها در زمینه مقاومت در برابر مصالح پلاستیکی ضعیف ترند. امکان دارد این مورد در مورد چوب های فرآوری نشده صحیح باشد اما در مورد ترمووود ها صحت ندارد.

چوب ترمو ها در طی فرآیندی به وسیله حرارت و بخار آب تقویت شده و مقاوم سازی می شوند. در این راه هیچگونه مواد شیمیایی مورد استفاده قرار نمی گیرد.

از دیگر موارد استفاده از ترموود ، اجرای نمای چوب می باشد به صورتی که برخورداری از چوب نما در صنعت ساختمان سازی تحولی عظیم در این زمینه به وجود آورده است

 ساختمان ترموودی

آشنایی با متریال های نمای چوبی

نمای چوبی بیرونی، شامل چوب ترمو، ترکیب چوب و کامپوزیت، مواد ترکیبی از گچ و روکش آجری از جمله مصالحی هستند که در نمای بیرونی مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از بهترین مصالح در ساخت نما چوب ترمو وود است. یکی از عوامل در انتخاب چوب مناسب، مقاومت آن در برابر شرایط جوی و موریانه و موش است. چوب ترمو که درنما مورد استفاده قرار می گیرند، دارای ظاهری بسیار طبیعی واغلب در رنگ های مختلف در دسترس می باشند. نمای چوب مانند روکش خارجی چوبی عمل می کند که برای محافظت از ساختمان به کار می رود و زیبایی ساختمان را صد چندان می کند.

از چوب بلوط، افرا تا چوب گردو و سدار پنل های چوبی ساخته می شوند که برای استفاده در پروژه های سر پوشیده که از حساسیت ویژه ای برخوردار هستند، مناسب می باشند.

برخی از مهندسین و کمپانی ها به جای قطع دوباره ی درختان برای ساخت نمای چوبی از چوب ها ی قابل بازیافت ساختمان هایی که در حال خراب شدن هستند، استفاده می کنند. چوب نما بر اساس دوام از متوسط به بسیار زیاد دسته بندی می شود. چوب نما با درجه بندی متوسط معمولا ۱۰ الی ۱۵ سال بدون نگهداری قابل استفاده می باشد.

آشنایی با چوب نما

نمای چوبی ساختمان ضد آتش

در حقیقت این نکته که چوب یک ماده اشتعال پذیر است یک نکته انکار ناپذیرنیست. با توجه به این موضوع به بررسی قوانین و مقررات جهانی در رابطه با تاخیر در حریق نمای چوبی و سایر محصولات چوبی می پردازیم.

بر طبق قوانین ساختمانی انگلستان (UK Building Regulation) این موضوع که چوب متریالی مناسب برای نمای ساختمان است مورد تایید قرار گرفته است.این موضوع مد نظر قرار گرفته شده که باید از نمای چوبی در برابر آتش محافظت به عمل بیاید. آزمایشات مربوط به تاخیر در حریق نیز بر اساس این قوانین در دسترس می باشد

ترمو وود یکی از مصالحی می باشد که عملکرد آن در برابر آتش بر همگان روشن است. سالهاست که انجام انواع آزمایشات متفاوت در خصوص افزایش مقاومت در برابر آتش به عنوان یکی از مصالح ساختمانی انجام گرفته است.آزمایشات انجام گرفته بر اساس آخرین استاندارد های روز اروپایی و انگلیسی بوده و بسیار دقیق است

 

چوب نمای ساختمان چیست
  • Editor Rating
  • Rated 3.5 stars
  • ۷۰%

  • چوب نمای ساختمان چیست
  • Reviewed by:
  • Published on:
  • Last modified: ۳۱ شهریور, ۱۳۹۷

نظر شما