نکاتی پیرامون روف گاردن

نکاتی پیرامون ساخت روف گاردن

نکاتی پیرامون ساخت روف گاردن

در بسیاری از مناطق شهری یک باغبان از نظر فضایی که در اختیارش است محدودیت دارد. اگر که فکر می کنید اتاق هایتان دیگرکافی نیست یا اگر میخواهید فضای بیرونی برای زندگی داشته باشید همه چیز برای شما محیا است. پس بهتر است که باغچه ای روی پشت بامتان بسازید. این نوع باغ ها ایده ای جالب برای گسترش فضای باغبان است.با ساخت این نوع باغچه ها از فضای استفاده نشده و اضافی بهره خوبی خواهید برد. اما باید د رهنگام ساخت روف گاردن مواردی را به ذهن بسپارید.

اول اینکه نظر مقررات محلی، قوانین اجاره یا مقررات انجمن مالک خانه در مورد این نوع باغچه ها را بررسی کنید. امکان دارد که ساخت آنها ممنوع باشد و یا نیاز به یک سری بررسی های ویژه داشته باشد پس بهتر از قبل از آنکه زمان و پول خودرا خرج کنید این موارد را بدانید.

دوم اینکه خیلی زود بایک معمار یا پیمانکارصحبت کنید. شما به معمار یا پیمانکار در تمام مراحل ساخت نیاز ندارید اما به آنها برای تایید ایمن بودن ساختمان بمنظور ساخت باغ نیاز مندید. بعضی از ساختمان ها طوری طراحی شده اند که نمی توانند وزن اضافی را تحمل کنند. اما بعضی از ساختمان ها در مقابل افزایش وزن اندک مقاوم هستند. معمار یا پیمان کار باید توانایی تشخیص نوع ساختمان شمارا داشته باشد.

سوم اینکه اگر ساختمان شما میتواند وزن اضافی را تحمل کند وزن باغ شما نقش مهمی در طراحی ایفا می کند. سعی کنید کمترین وزن ممکن را انتخاب کنید.از پلاستیک، فایبر گلاس یا کانتینر های فومی مخصوص کاشت استفاده کنید و از استفاده سنگ فرش بپرهیزید. به جای خاک باغ ازخاک گلدان سبک استفاده کنید.برای زهکشی بجای سفال های کوزه گری یاسنگی از فوم های ضریه گیر استفاده کنید.

چهارم  اینکه یادتان باشد که این نوع از باغ نسبت به باغ های معمولی بیشتر در معرض باد قرار دارد. شما به باد شکن در طراحی روف گاردن خود نیاز خواهید داشت. از بادشکن داربستی یا مشبک برای باغ خود استفاده کنید. حقیقتا باد شکن هایی که در جریان باد تداخل ایجاد میکنند تاثیر گذارتر از آنهایی هستند که جلو وزیدن باد را می گیرند. باد شکن های قوی بیشتر توسط باد می افتند نسبت به آنهایی که اجازه وزش باد را می دهند. به علاوه، شما واقعا نمی خواهید جریان باد را از بین ببرید. شما فقط می خواهید آن را کاهش دهید.

پنجم اینکه به این فکر کنید که چگونه باید باغتان را آبیاری کنید. باغ شما باید در هوای گرم آبیاری شود و حمل سطل های سنگین آب به پشت بام جالب و عملی نیست یا باید سیستم ذخیره آب را روی پشت بام خود داشته باشید و یا سیستم آبدهی اتوماتیک را نصب کنید .اگر این موارد را بخاطر بسپارید در خواهید یافت که باغ روی پشت بامتان برای فرار جای خوب و دوست داشتنی است.

نکاتی درباره راه اندازی روف گاردن

دلایل راه اندازی روف گاردن

روف گاردن طرحی نوپا نیست. ساکنان شهر برای جلوگیری از آتش سوزی بر روی بام ها درختان را می کارند. حتی بام های سبز که پوشیده شده از خاک و گیاه اند، از مدت ها قبل رواج داشته اند. مسئله ای نیست که یک باغبدار چند زمین و ملک دارد، مسئله ی مهم میزان فضای یک زمین در پشت بام ها برای باغبانی به منظور گسترش شهرت در بخش های اقامتی وتجاری است. دلایل راه اندازی روف گاردن به شرح زیر می باشد:

  • استفاده از زمین های بلا استفاده
  • زیبایی سازی منظره
  • دوستدارمحیط زیست اند
  • نوردهی مناسب
  • عدم دستیابی حیوانات

آسان ترین راه برای راه اندازی روف گاردن

اگر در فکر ساخت روف گاردن هستید، گزینه های متعددی پیش رویتان است. در بام های سبز که پوشیده شده از خاک وگیاهان است حسی زیبا از دوستی با محیط زیست است اما دراین نوع بام مسائل متعددی برای صاحبان زمین وجود دارد. در طراحی این نوع بام ها باید تعدادی مهندس متخصص و حرفه ای برای طراحی و نصب این بام ها به کار گرفته شوند.
بهترین و آسان ترین راه برای دستیابی به روف گاردن، استفاده از کانتینرها و بسترهای باغچه ی برجسته است. با استفاده از کانتینرهای گیاهان در حال رشد می توان انواع متعددی از باغبانی پشت بامی از گیاهان ساده گرفته تا انواع پیچیده ی آن را به وجود آورد.
کانتینرها به سبب سبک بودن، قابل حمل بودن، انعطاف پذیر بودن و مقرون به صرفه بودن گزینه ی مناسبی برای ساخت روف گاردن به شمار می آیند.

رنگ های مناسب چوب دارای پیگمنت آبی و  پودر لارجورد  و پیگمنت های رنگ های مختلف هستند که ترکیبات دیگری در این رنگ ها مقاومتشان در شرایط جوی را تامین می کند. هولوگرام روی بسته های رنگ تضمین کیفیت آنها هستند. مشاوره با شرکت فروشنده و پخش کننده رنگ ها شما را در انتخاب برند و شماره رنگ مناسب فضایتان کمک خواهد کرد.

طریقه مراقبت از روف گاردن

جواز کاشت: در آغاز کد ساختمان را بررسی کنید. درباره ی امکانات، محدودیت های ارتفاعی ساختمان و مهار آتش که از کاشت گیاهان بر روی پشت بام ممانعت می کند، پرس و جو کنید.

یکپارچگی ساختاری: اطمینان داشته باشید که سقف در برابر سنگینی بار مقاومت دارد. از یک متخصص کمک بگیرید. خاک و گلدان در آغاز سنگین اند و با رشد گیاهان وزن آن ها بیشتر خواهد شد. اگر قصد حرکت دادن گلدان ها را دارید باید بدانید در اینصورت وزن آب موجود در گلدان ها بیشتر خواهد بود.

دستیابی: مواد مورد نیاز برای کاشت گیاهان را چگونه به پشت بام می رسانید؟ اگر در آپارتمان زندگی می کنید می توانید از آسانسور استفاده کنید، برخی از فضاهای شهری به نور و امکانات دستیابی متعددی، آلارم های حریق و نورهای اضطراری نیاز دارند.

آب: آیا می توانید حوضچه آب را از پشت بام خارج کنید؟ دراین مرحله آبیاری گل ها بسیار مشکل ساز خواهد بود و محفظه ها به مقدار آب بیشتری نیاز دارند. نصب بشکه های آبیاری و یا آبیاری قطره ای را درنظر بگیرید.

نورخورشید: آیا سایه ی پشت بامتان را با ساختمان های اطراف و یا تراس ها تامین شده است؟ حتی آفتاب دلپذیر هم باعث سوزانده شدن گیاهان می شود.

گرما: گرما علاوه بر نورخورشید از سطح سقف، ساختمان های اطراف، ماشین های خیابان و ابزار آلات به گیاهان می رسد. بنابراین نیاز به فراهم سازی مقداری سایه برای خود و گیاهانتان دارید .

باد: باد از خیابان ها به خصوص بزرگراه ها گذر می کند. بنابراین باید به فکر نصب حصارهایی برای باغچه باشید. پس مجددا کد ساختمان ها را برای دستیابی به ارتفاع و ساختار کلی ساختمان ها بررسی کنید. حصار کشی یک حفاظ امنیتی برای حیوانات و کودکان اند.

امنیت: بیشتر پشت بام ها با ساختمان های اطراف احاطه شده اند. اگر باغچه تان در نمای کلی قرار دارد برای دیواره کشی آن برنامه ریزی کنید. می توانید گل های همیشه بهار به صورت مارپیچ در زیر میزچتر مانند بکارید.

سیم کشی الکتریکی: نیازی به الکتریسته نیست ولی وجود آن کارساز است. اگرقصد لذت بردن از فضای باغ در شب دارید شمع ها گزینه ی مناسبی برای روشن سازی نیستند.

انبار: ملزومات بسیاری در ارتباط با باغداری وجود دارد: ابزار، کود، سطل، فضا تنها به پشت بام محدود است و استتارسازی فضای انباری بسیار دشوار است. قفسه ها برای انبارسازی ملزومات کفایت می کند. برخی از باغداران در جستجوی قفسه های باریک تر اند. گزینه ی دیگر نصب نیمکت هایی در انبار برای استفاده ی بیش تر از فضا است.

هزینه: مایلید چه مقدار برای باغچه هزینه کنید؟ هزینه ی واقعی تان زمان آغاز می شود که گیاهان را بر روی پشت بام بنا کنید. قراردادن کاشی، سنگ، جعبه، بسترهای گیاه، نورپردازی وملزومات بر هزینه ی کلی می افزاید.

نظر شما