کفپوش ترمووود

کفپوش ترمووود

کفپوش ترموود

این مقاله ی آموزنده نوشته ی چارلزوالدر اطلاعاتی درباره ی جایگزین کردن چوب ترمو با چوب های سخت گرمسیری مانندlpe را ارائه می دهد. استفاده از ترموود، از سال ۱۹۹۰در اروپا رواج یافته و به عنوان یک چوب دوستدارمحیط زیست جایگزینی مناسب برای چوب های سخت مناطق گرمسیری است. این چوب برای آمریکای شمالی یک نمونه ی جدید به شمار می آید. در این مقاله نگاهی جزئی بر مواد اولیه ی این نوع چوب ها صورت گرفته واز برخی متخصصان حرفه ای در این موضوع کمک گرفته شده است. این کفپوش ها با کیفیت پس از قیمت گذاری به فروش رسیده است. سازندگان وطراحان کفپوش ترمووود بر این باورند که قیمت ترموود بسته به نوع تجارت از چوب ipe گران تر است. قیمت کاج زرد شمالی با سرو برابری می کند. برای رضایت از محصول بهتر است شرایط آب و هوایی را در نظر بگیرید. معمولا ترمو وود سریع تر از انواع دیگر رنگ می بازند."رنگ کاج زرد شمالی در آغاز قهوهای مایل به طلایی است . رنگ چوب زبان گنجشک قهوه ای تیزه مایل به شکلاتی است که پس از گذشت سه ماه هر دو تغییر رنگ می دهند."

مزایای کفپوش چوب ترمو

مزایای کفپوش ترمووود

برای رضایتمندی کامل از محصول بهتر است شرایط آب و هوایی را در نظر بگیرید.برای مثال چوب ترمو به سرعت رنگ (خاکستری)می بازند. "رنگ کاج زرد شمالی در آغاز قهوهای مایل به طلایی است. رنگ چوب زبان گنجشک قهوه ای تیزه مایل به شکلاتی است که پس از گذشت سه ماه هر دو تغییر رنگ می دهند."
برخی این مساله را برخلاف قراردارهای معامله می دانند. مایک سازنده ی ۷۵۰متر مربعی کفپوش ترموود گفت: "تمامی چوب ها در نهایت تغییر رنگ می دهند."اما وی براین عقیده بود بر محصولی که وی تولید کرده بودهیچ گونه روغن و یا پردازشی قبل از نصب صورت نگرفته بود، تنها بعد از نصب ترموود  مقداری روغن بر سطح چوب مالیده شده بنابراین با توجه به هزینه ی صورت گرفته بر روی محصول انتظار دوام بیش تری از آن است. امروزه اکثر ترموود قبل از ارسال پردازش می شود.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط مایک، هوازدگی سطوح تاثیری بر یکپارچگی کفپوش ترمو وود ندارد. در حقیقت در این نوع هوازدگی ها اثری از شکستگی، جابه جایی و پوسیدگی در تخته ها دیده نمی شود. رنگ چوب ها پس از شست وشوی پرفشار، شن پاشی متمایل به خاکستری می شوند.

برای برخی دیگر از پیمانکاران تغییر رنگ چوب مسأله ای ندارد. یکی از این افراد جیم اسمیت سازنده ی بیست کف چوبی است. برای مثال تمامی مواد چوبی در آسانسور۶۰۰۰فوتی درکوهستان های نوادا سیبری در معرض اشعه ی شدید ماورای فرابنفش قرار دارند. او اظهار داشت که اشعه ی ماورای بنفش به گونه ای قوی است که همه چیز را تحت تآثیر قرار می دهد.

کارایی کفپوش ترمووود

یکی از راه حل های موجود برای جلوگیری از این امر پردازش چوب ها با روغن های محافظت کننده است تا از جذب آب به درون ساختار چوب جلوگیری شود. به همین منظور اسمیت از محافظت کننده استفاده کرده است. با این کار می توان از تغییر رنگ چوب ها به مدت بیش از یک سال جلوگیری کرد. هم چنین برای افزایش عمر رنگ به سه سال می توان از رنگ استفاده کرد.
اسمیت به این نتیجه دست یافت که مواد محافظتی در برابر تغییرات دمایی به خوبی عمل می کنند. دمای هوا در بهار از ۱۵درحه ی فارنهایت در صبح تا ۹۰درجه ی فارنهایت در شب متغیر است. برای افزایش مقاومت چوب در برابر شرایط آب وهوایی می توان قطر آن را تا۳/۴اینچ افزایش داد. یکی از دلایل انتخاب اسمیت در چوب زبان گنجشک، سختی آن است. وی گفت: "در بارش های سنگین برف ودر زمان برف روبی سطح چوب هایی مانند ipe و چوب های مصنوعی خراشیده شده و از بین می روند. ولی ترمو وود زبان گنجشک مدت زمان بیشتری عمر می کنند.

رنگ های مناسب چوب دارای پیگمنت آبی و  پودر لارجورد  و پیگمنت های رنگ های مختلف هستند که ترکیبات دیگری در این رنگ ها مقاومتشان در شرایط جوی را تامین می کند. هولوگرام روی بسته های رنگ تضمین کیفیت آنها هستند. مشاوره با شرکت فروشنده و پخش کننده رنگ ها شما را در انتخاب برند و شماره رنگ مناسب فضایتان کمک خواهد کرد.

کارایی کفپوش ترموود

سایر پیمانکاران هم نظراتی مانند جیم درباره ی کیفیت چوب های برش داده داشتند. برای مثال دو سال گذشته روساریو از ترموود برای ساخت کف پوش ها استفاده کرد. وی نیز مانند سایر سازندگان در ابتدای ساخت کف ها مردود بود ولی با توجه به خواسته ی مشتریان چاره ای جز تجربه ی این ساخت نداشت.به نظر تصمیم جالبی بود.

مدت ها پس از ساخت کف ها ساختار آن را بررسی کرد و متوجه شد هیچ گونه جابه جایی در چوب ها به وجود نیامده است. اوگفت بیشتر انواع چوب ها درپیوند ۴۵ درجه از هم جدا می شوند ولی در ترمووود چنین چیزی مشاهده نشد.استفاده از ترمو وود زبان گنجشک بسیار آسانتر از چوب ipe بود. در این چوب قبل ازنصب چوب ها باید سوراخ کاری هایی در سطح آن به وجود آورد. هم چنین برش این چوب ها به سبب عدم وجود صمغ و شکر بسیار آسان بوده وسطح تیغه های چاقو تمیز باقی می ماند. به سبب اینکه چوب خارج شده از کوره سی درصد روشن تر است، استفاده از آن بسیار آسان است.
———————–

چوب مناسب برای کفپوش باغچه ها

با توجه به پروژه ها و نیاز های متفاوت نمی توان گفت شناخته ترین نوع چوب بهترین گزینه برای انتخاب هستند .به هر حال برخی از گونه ها نسبت به سایرگونه (به علت مشخصه های چوب ها) مزیت های بیشتری دارند .
بهتر است برای انتخاب بهتر چوب از کارشناسان شرکت رهاورد چوب کمک بگیرید. از آن جایی که کفپوش ها مکانی برای راه رفتن افراد به صورت به صورت مداوم است بهتر است از گونه چوب هایی در پروژه ی کفپوش استفاده شود تا حداکثر دوام و ماندگاری بالا در شرایط متعدد را داشته باشد. هم چنین نوع چوب انتخابی می بایست با شرایط محیط سازگار باشد.برای نمونه اگر این کفپوش ها در مناطقی که حداکثر تابش خورشید دارد، استفاده می شود، باید مقاوم در برابر اشعه ی ماورای فرابنفش باشد .
تقریبا هر نوع چوبی که توسط شرکت رهاورد چوب معرفی می شود در همه ی پروژه های مرتبط با کفپوش مورد استفاده قرار می گیرد.

  • کاج اسکاتلندی از شناخته ترین چوب ها است. این چوب تقریبا از مقاومت بالایی برخوردار است واستفاده کردن از آن در کفپوش ها ودر محیط های مختلف آسان است. مغز چوب این گونه به رنگ قهوه ای مایل به قرمز است این در حالی است که رنگ قسمت خارجی آن کرمی مایل به سفید است.امکان رنگ کردن و جلا دادن این چوب در رنگ های متفاوت امکان پذیر است.
  • شاه بلوط نوع دیگری از چوب هاست که مناسب به کار گیری در روکش کاری فضاهای خارجی است .این چوب علاوه بر داشتن رنگ طلایی زیبا از دوام و استحکام بالایی برخوردار است .استحکام بالای این چوب و امکان برش اشکال متفاوت آن را مناسب ترین گزینه برای کفپوش ها کرده است . چنانچه پوشش های محافظت کننده در برابر اشعه ی ماورای فرابنفش در این چوب ها صورت نپذیرد امکان تغییر رنگ یافتن آن به نقره ای افزایش خواهد یافت.
  • از سویی دیگر شمار زیادی از افراد از گونه چوب های نرم مانند سرو آزاد کانادایی برای کفپوش ها استفاده می کنند .این چوب زیبا از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است ولی امکان آسیب دیدگی در آن بالا است. یافتن گونه های متعدد چوب و الصاق آن به یکدیگر هزینه بردار است .اما اگر برخی از این چوب ها مقاومت بالا در برابر شرایط آب و هوایی متعدد را نداشته باشند به آسانی تخریب می شوند.
 

محافظت از کفپوش ها 

برای حفاظت از کفپوشها بهتر است از پردازش های مناسب در آن استفاده کنیم. یکی ازمحافظت کننده های مناسب کفپوش ها پردازش با koppers microshades brunnea است که آن را سی سال در برابر حشرات، قارچ وتخریب های موجود در قسمت های خارجی محافظت می کند.هم چنین این پردازش باعث محافظت از رنگ چوب در مدت های طولانی می شود.

 

نظر شما