کفپوش ترمووود

کفپوش ترمووود

کفپوش ترموود

این مقاله ی آموزنده نوشته ی چارلزوالدر اطلاعاتی درباره ی جایگزین کردن چوب ترمو با چوب های سخت گرمسیری مانندlpe را ارائه می دهد. استفاده از ترموود، از سال 1990در اروپا رواج یافته و به عنوان یک چوب دوستدارمحیط زیست جایگزینی مناسب برای چوب های سخت مناطق گرمسیری است.
این چوب برای آمریکای شمالی یک نمونه ی جدید به شمار می آید. در این مقاله نگاهی جزئی بر مواد اولیه ی این نوع چوب ها صورت گرفته واز برخی متخصصان حرفه ای در این موضوع کمک گرفته شده است.

این کفپوش ها با کیفیت پس از قیمت گذاری به فروش رسیده است. سازندگان وطراحان کفپوش ترمووود بر این باورند که قیمت ترموود بسته به نوع تجارت از چوب ipe گران تر است. قیمت کاج زرد شمالی با سرو برابری می کند.

برای رضایت از محصول بهتر است شرایط آب و هوایی را در نظر بگیرید. معمولا ترمو وود سریع تر از انواع دیگر رنگ می بازند.”رنگ کاج زرد شمالی در آغاز قهوهای مایل به طلایی است . رنگ چوب زبان گنجشک قهوه ای تیزه مایل به شکلاتی است که پس از گذشت سه ماه هر دو تغییر رنگ می دهند.”

مزایای کفپوش چوب ترمو

مزایای کفپوش ترمووود

برای رضایتمندی کامل از محصول بهتر است شرایط آب و هوایی را در نظر بگیرید.برای مثال چوب ترمو به سرعت رنگ (خاکستری)می بازند. “رنگ کاج زرد شمالی در آغاز قهوهای مایل به طلایی است. رنگ چوب زبان گنجشک قهوه ای تیزه مایل به شکلاتی است که پس از گذشت سه ماه هر دو تغییر رنگ می دهند.”
برخی این مساله را برخلاف قراردارهای معامله می دانند. مایک سازنده ی 750متر مربعی کفپوش ترمووود گفت: “تمامی چوب ها در نهایت تغییر رنگ می دهند.”اما وی براین عقیده بود بر محصولی که وی تولید کرده بودهیچ گونه روغن و یا پردازشی قبل از نصب صورت نگرفته بود، تنها بعد از نصب ترموود  مقداری روغن بر سطح چوب مالیده شده بنابراین با توجه به هزینه ی صورت گرفته بر روی محصول انتظار دوام بیش تری از آن است. امروزه اکثر ترموود قبل از ارسال پردازش می شود.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط مایک، هوازدگی سطوح تاثیری بر یکپارچگی کفپوش ترمووود ندارد. در حقیقت در این نوع هوازدگی ها اثری از شکستگی، جابه جایی و پوسیدگی در تخته ها دیده نمی شود. رنگ چوب ها پس از شست وشوی پرفشار، شن پاشی متمایل به خاکستری می شوند.

برای برخی دیگر از پیمانکاران تغییر رنگ چوب مسأله ای ندارد. یکی از این افراد جیم اسمیت سازنده ی بیست کف چوبی است. برای مثال تمامی مواد چوبی در آسانسور6000فوتی درکوهستان های نوادا سیبری در معرض اشعه ی شدید ماورای فرابنفش قرار دارند. او اظهار داشت که اشعه ی ماورای بنفش به گونه ای قوی است که همه چیز را تحت تآثیر قرار می دهد.

کارایی کفپوش ترمووود

یکی از راه حل های موجود برای جلوگیری از این امر پردازش چوب ها با روغن های محافظت کننده است تا از جذب آب به درون ساختار چوب جلوگیری شود. به همین منظور اسمیت از محافظت کننده استفاده کرده است. با این کار می توان از تغییر رنگ چوب ها به مدت بیش از یک سال جلوگیری کرد. هم چنین برای افزایش عمر رنگ به سه سال می توان از رنگ استفاده کرد.
اسمیت به این نتیجه دست یافت که مواد محافظتی در برابر تغییرات دمایی به خوبی عمل می کنند. دمای هوا در بهار از 15درحه ی فارنهایت در صبح تا 90درجه ی فارنهایت در شب متغیر است. برای افزایش مقاومت چوب در برابر شرایط آب وهوایی می توان قطر آن را تا3/4اینچ افزایش داد.
یکی از دلایل انتخاب اسمیت در چوب زبان گنجشک، سختی آن است. وی گفت: “در بارش های سنگین برف ودر زمان برف روبی سطح چوب هایی مانند ipe و چوب های مصنوعی خراشیده شده و از بین می روند. ولی ترمو وود زبان گنجشک مدت زمان بیشتری عمر می کنند.

کارایی کفپوش ترموود

سایر پیمانکاران هم نظراتی مانند جیم درباره ی کیفیت چوب های برش داده داشتند. برای مثال دو سال گذشته روساریو از ترموود برای ساخت کف پوش ها استفاده کرد. وی نیز مانند سایر سازندگان در ابتدای ساخت کف ها مردود بود ولی با توجه به خواسته ی مشتریان چاره ای جز تجربه ی این ساخت نداشت.به نظر تصمیم جالبی بود.

کفپوش ترموود

مدت ها پس از ساخت کف ها ساختار آن را بررسی کرد و متوجه شد هیچ گونه جابه جایی در چوب ها به وجود نیامده است. اوگفت بیشتر انواع چوب ها درپیوند 45 درجه از هم جدا می شوند ولی در ترمووود چنین چیزی مشاهده نشد.

استفاده از ترمو وود زبان گنجشک بسیار آسانتر از چوب ipe بود. در این چوب قبل ازنصب چوب ها باید سوراخ کاری هایی در سطح آن به وجود آورد. هم چنین برش این چوب ها به سبب عدم وجود صمغ و شکر بسیار آسان بوده وسطح تیغه های چاقو تمیز باقی می ماند. به سبب اینکه چوب خارج شده از کوره سی درصد روشن تر است، استفاده از آن بسیار آسان است.

نظر شما