روکش کاری با ترمووود

روکش کاری با ترمووود

روکش کاری با ترمووود

هدف از روکش کاری با ترمووود فراهم سازی طرح ضد آب به منظور عمر طولانی و هزینه ی نگهداری اندک است . به طور خلاصه قواعد کلی نصب ترموود روکش کاری شده به شرح زیر است:

 • در حین طراحی روکش چوب ها باید ساختمان های اطراف،گیاهان محلی وزمین در نظر گرفته شود .
 • حفره ی آب گذر و هواکش در روکش های چوب های ترمو و ودیواره های خارجی راکه ساختمان و قاب چوبی آن است،تعبیه شود.این حفره امکان گذر جریان هوا از میان روکش کاری را فراهم می کند و مانع از رشد قارچ در درون دیواره ها می شود.
 • حفره ی آب کشی و هواکشی می بایست از بالا و پایین لبه ها باز باشد تا هوا در آن جریان داشته باشد .
 • اطمینان حاصل کنید که جریان آب به دور از روکش کاری ها دیواره باشد تا مانع از خیس شدگی آن شود.
 • تمامی سطوح افقی را شیار دار کنید.
 • مطمئن شوید درز گیرها به درستی مابین تخته های روکش کاری شده ،پنجره ها و درب ها ،برش های افقی و روکش کاری ها/سقف قرار گرفته باشند .این درز گیرها به گونه ای نصب می شوند که آب به دور از روکش کاری ها جریان داشته باشد.
 • ناودان ها را به گونه ای نصب کنید که آب در آن به درستی جریان داشته باشد.
 • مطمئن شوید روکش کاری ها در جریان گذر آب خیس نمی شوند .بنابراین روکش کاری ها را از از ۲۰میلی متر بالای سطح زمین و ۲۰میلی متر پایین سقف نصب کنید تا خیس نشوند .
 • در مجاورت روکش کاری ها بوته و یا گیاهان دیگر را نکارید.
 • همیشه نقش و نگار روکش ها را در مرحله ی پایانی نصب کنید.چسب نهایی از میزان رطوبت نفوذی کاسته می کند .

روکش کاری با ترمووود

نکاتی پیرامون روکش کاری چوب ترمو

نکته های حائز اهمیت این است که از تماس مستقیم چوب ترمو با سطوح نفوذ پذیر و غیر نفوپذیر مرطوب جلوگیری شود.این مسئله درباره ی نقش و نگار های نهایی به علت جاذب بودن بیش تر صدق می کند. با استفاده از یک غشای ضد رطوبت و یا درزگیر می توان از خیس شدن لایه های پایینی جلوگیری کرد.تخته های عمودی باید عاری از هر گونه درز گیر حداکثر تا فاصله ی ده میلی متری شان باشد و عملکرد آن ها با ایجاد شیارهایی در لبه ی پایین به منظور تخلیه ی باران بهبود خواهد یافت. تخته های افقی جز نمونه های عمودی حدود ۸میلی متر به منظور تهویه ی هوا از زمین فاصله داشته باشند .ته بست های میان تخته های روکش کاری شده بدون شکاف به هم متصل می شوند .

کاغذ دیواری، رنگ و میزان نور لامپ و کفپوش لمینت و فرش، چوب دکوراسیون دارای هولوگرام و مبلمان از مواردی هستند که در طراحی داخلی باید به هماهنگی آنها دقت شود. یکی از راههای بررسی همگونی رنگ و نقش این کالاها طراحی مالتی مدیا با استفاده از تصاویر این کالاها بوده تا بتوان فضا را شبیه سازی کرد.

 • تخته ی نازک

به منظور تهویه رسانی مناسب در پشت روکش کاری چوب ترمو اندازه ی حفره نباید از پهنای ۱۹ میلی متر کمتر باشد.اندازه ی شکاف تهویه ی هوا با توجه اندازه ی تخته تعیین می شودو اندازه ی تخته های نازک با توجه به شرایط زیر تعیین می شود :

در زمان استفاده از میخ یک تخته به ضخامت دو تخته کافی است .تخته چوب های عمودی به ضخامت ۲۱×92میلی متر به منظور نصب قاب های چوبی مناسب اند . در صورت استفاده از میخ ضخامت تخته های نازک باید ۲.۵برابر ضخامت تخته های نصب شده باشند .تخته های نازک حرارت دیده به ضخامت ۲۱میلی متر اگر به قاب های چوبی دیوار و منطبق به میخ دیوار باشند ؛مناسب هستند. اگر از تخته های ۴۲×42میلی متر استفاده می شود لازم است ضخامت تخته ها را با قرار دادن تخته های روکش کاری شده در سطح ۸۴ میلی متری متناسب سازیم. هنگامی که الوارهای روکش کاری شده در ساختمان های بلند قرار می گیرند ویا زمانی که تخته ها منطبق میخ ها نیستند و یا زمانی که روکش کاری الوارها به ساختمان ها نصب می شود افزایش ضخامت تخته ها توصیه می شود .این افزایش ضخامت سبب نصب محکم الوار به ساختمان می شود. در زمان استفاده از میخ های استاندارد تخته هایی به ضخامت ۵۰میلی متر مناسب است .
در زمان استفاده از میخ های اصلاح یافته ضخامت حداقلی تخته ها باید در حدود ۴۲میلی متر باشد.

 • دیوارهای مجهز به قاب چوبی

در زمان طراحی روکش کاری ترمووود افقی، تخته باید با میخ های الواردر مطابقت ودر حول مرکز۶۰۰میلی متر باشد.

 • دیوارهای سنگ کاری شده

برای جلوگیری از نفوذ میخ به سنگ های دیوار ضخامت تخته چوب ترمو به حدی باید باشد تا نفوذپذیری لازم برای نصب را داشته باشد.

 • محافظت حفره ی هواکشی وآب گذر

اگر تخته های عمودی به تخته های افقی ثابت شده اند لازم است از تخته پیشخوان های در پشت تخته های افقی برای گذر جریان هوا وآب استفاده شود.اگر تخته های افقی به تخته های پیشخوان نصب شده اند، تخته های پیشخوان می بایست ضخامت کافی را داشته باشند .
در صورت روکش کاری تخته ای نیازی به تهیه ی تخته ی پیشخوان نیست. در این مورد بهتر است تخته های افقی لبه های بالا به منظور برون رفت جریان آب شیاردار شوند. به یاد داشته باشید تخته می بایست ۲الی ۲.۵برابر ضخامت تخته را داشته باشد مگر اینکه تخته ها با میخ منطبق شوند .
برای جلوگیری از هجوم حشرات از قسمت های فوقانی و تحتانی بایید توری هایی در آن قسمت ها تعبیه شود.

 • روزنه

در بیشترین قسمت روکش کاری ترمووود روزنه هایی برای پنجره یا درب ویا شکل دهی الگوهایی از پنجره در ناحیه قاب تعبیه شده است بهتراست در قسمت های مختلف چوب روزنه هایی به همین منظور وجود داشته باشد تا از شکاف و یا شکستگی چوب جلوگیری شود. ایجاد شکاف در حوالی روزنه ها تاثیر بسزایی در ظاهر نازیبای آن دارد. نکته مهم این است به کارگیری درزگیر،درگاه ،چوب شکاف داده شده در حوالی این روزنه ها به منظور هدایت آب به سمت خروجی دیوار است .

 • جزییات گوشه و کنار

در زمان روکش کاری دیوا رساختمان از همان جزییات استفاده کنید. برای ثبات روکش کاری ها بر روی دیوار از تخته های ضخیم تر به ضخامت ۴۲/۵۰میلی متر استفاده کنید.

روکش کاری قسمت خارجی ساختمان با ترمووود

از چوب های با کیفیت بالا برای روکش کاری در قسمت های خارجی استفاده می شود. معمولا چوب کاج و صنوبر در قسمت های داخلی ولی چوب صنوبر تنها در قسمت خارجی استفاده می شوند. از چوب های صنوبر اره شده برای روکش کاری های قسمت خارجی استفاده می شود. در این صورت درجه ی چوب ها باید G4-2 و یا بیش تر باشد. رنگ کاری روکش کاری های سطوح برجسته و اره شده با استفاده ازسیستم های رنگ کننده صورت می پذیرد. اگر روکش های سطوح تخته های چوبی برجستگی داشته باشد نباید رنگ کاری با ناملایمتی صورت بگیرد. برای جلوگیری از شکستگی تخته های چوبی باید پس از خشک سازی آن را مجددا باید برش داد. اره ی تسمه ای کار اره سازی را در جهت شیب تخته انجام می دهد. در اینصورت علاوه بر افزایش دوام و استحکام چوب، پردازش آن نیز به راحتی صورت می پذیرد. روکش کاری های خارجی با نشان CE صورت می پذیرد.

روکش کاری قسمت داخلی ساختمان با ترموود

برای روکش کاری قسمت های داخلی مانند دیوارها و سقف ها از چوب کاج یا صنوبر با درجه ی کیفی G4-1 و یا بهتر استفاده می شود. برای نمونه در سطوح شیب دار، زبانه ها، برجستگی ها، شیارها می توان از انواع متعدد روکش کاری ها استفاده کرد. روکش کاری قسمت های داخلی با نشان CE صورت می پذیرد.

 

رنگ ترموود

چوب نمای ساختمان

 

نظر شما