گرمادهی چوب ترمو

فرایند گرمادهی چوب ترمو

فرایند گرمادهی چوب ترمو

 

فرایند گرمادهی چوب ترمو برای جلوگیری از پوسیدگی آن روشی است که سالها مورد استفاده قرار می گرفته است .

نوع چوب جهت تولید پارکت دارای اهمیت است. می توان با بررسی هولوگرام روی بسته بندی و انطباق طرح آن با طراحی لوگو انجام شده برای شرکت اصلی به اصالت کالا پی برد. اعتماد به کیفیت کالا از اولویت های تجارت  در تمامی بازارها است.

گرمادهی صنعتی روشی است که برای دهه ها به کار گرفته شده است.
هاسرو بر خلاف سایر تکنولوژی های رایج از سیستم های اتوکلاو بهره می گیرد. در این روش چوب درون حفره های مخصوصی قرار می گیرد و کل فرآیند را کامپیوتر کنترل می کند. چوب تا ۱۸۰ درجه سانتی گراد گرم می شود و فشار وارد بر آن در حدود نه بار است. این فرآیند به زمان پردازش کمتری لازم دارد و حتی انجام این فرآیند در دماهای پایین تر امکان پذیر است.
حجم سالانه ی کلی ابزار حرارت دهی در حدود ۱۹۰۰۰ متر است. ابزارهای WTT از بهترین محصولات تجاری به شمار می آیند زیرا طرح این ابزار سبب بهبودی کیفیت چوب در دماهای بالا می شود.

فرایند گرمادهی چوب

تاریخچه فرایند گرمادهی چوب ها

اگر چه پردازش گرمایی چوب ها در ایالات متحده ی آمریکا روشی جدید است ولی از اوایل سال ۱۹۹۰این چوب ها به طور گسترده ای در کاربردهای داخلی و خارجی در اروپا مورد استفاده قرار می گرفته است.

این تکنولوژی را پیشگامان صنایع و مراکز تحقیقاتی فنی فنلاند را گسترش داده اند. در فرآیند پردازش سه مرحله ای چوب تنها از گرما و بخار آب و عدم کاربرد مواد شیمیایی استفاده می شود. فرآیند پردازش گرمایی چوب ۲۴ الی ۷۲ساعت طول می کشد.

 

مراحل پردازش گرمایی ترموود

فرایند گرمادهی چوب چیست؟

در فرآیند گرمادهی چوب از گرما و بخار آب برای تغییر ساختار چوب وآب گریز کردن آن استفاده می شود. بنابراین در اثر برخورد چوب با رطوبت از شدت تخریب و آب رفتگی آن کاسته می شود.ذرات متبلور یافته در چوب برای کاهش اثر تخریب آن و ایجاد ظاهر تیره به منظور جنبه های زیباشناختی به منابع غیر خوراکی انتقال داده می شوند.

چوب یک ماده ی زیست فروپاش وسست است. برخی مشخصه های ذاتی چوب باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای طراحان و معماران مانند تاب خوردگی و تخریب می شود. یکی از راهکارهای جلوگیری از چنین مشکلاتی پردازش گرمایی چوب است. نتیجه ی پایانی چنین محصولی تولید گونه هایی است که مناسب کاربردهای خارجی نیست.

کاربرد ترمووود حرارت دیده

ترموود حرارت دیده فاقد صمغ وضد حریق هستند.حرارت دهی ترموود علاوه بر ایجاد این ویژگی های مثبت جلوه ی بصری خاصی به چوب می بخشد. گرمادهی سبب ایجاد رنگ قهوه ای زیبایی در چوب می شود. شدت رنگ به مدت زمان حرارت دهی در چوب بستگی دارد. هم چنین مشتریان امکان انتخاب رنگ در دامنه ی گسترده به وجود می آورد. ترمووود کاربرد بسیاری دارد. از این چوب ها در روکش کاری تهیه ی میز، بالکن ها، اجزای باغ، پنجره، درب ها، سونا،استخر، کفپوش ها، پارکت و اسباب و …به کار گرفته می شود.

فرایند گرمادهی چوب ترمو

مزیت های حرارت دهی ترموود

یکی از بهترین مزیت های حرارت دهی ترموود در مقایسه با سایر روش های شیمیایی دوست دارطبیعت بودن آن است .چوب تنها در دمای بالا و با بخار آب پردازش پیدا می کند .
حفره های فشار امکان پردازش چوب در دمای بالا بدون از دست دادن رطوبت را فراهم می آوردکه سبب کاهش کشیدگی چوب و از میان رفتن نقصان ها می شود .حرارت دهی حجم چوب ساختار آن را تغییر می دهد بنابراین جذب رطوبت در چوب کاهش پیدا می کند در نتیجه چوب در شرایط هوایی متفاوت ماندگاری بیشتری خواهد داشت .
حرارت دهی ترموود آفت های احتمالی آن را از میان بر می دارد و باعث بهبود چوب می شود .بنابراین چوب ماندگاری بالاتری در برابر تغییرات هوایی و تخریبات قارچی خواهد داشت .

نظر شما