ده ساختمان بلند چوبی

ده ساختمان بلند چوبی

بلندترین ساختمان های چوبی در دنیا

امروزه به پاس پیشرفت های تکنولوژی و افزایش قدرت مغناطیسی، خدمات ضد حریق محصولات چوبی و…شمار ساختارهای چوبی ساخته شده با چوب ترمو، جایگزین ساختمان های بلند فولادین و بتونی و…افزایش چشمگیری داشته است .
ساخت ساختمان های چوبی به سرعت صورت می پذیرد و سود آوری آن نیز برای سازندگانش بالا می باشد. این ساختارها از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه اند.

مزیت ساختمان های چوبی 

 ساختمان های چوبی ساخته شده از ترمووود

به گفته ی کلوین فلانگان معمار لندن، جایگزینی ساختمان های چوبی با ساختمان های فولادین مزیت های بی شماری دارد :
"ایجاد انگیزه وآرامش در افراد، دوستی با محیط زیست و مانوس شدن با فضای سبز از مزیت های ساختارهای چوبی می باشد."
علاوه بر مزیت های ذکر شده دیگر نیازی به جستجو، زندگی و کار کردن در ساختمان های بیش از ده طبقه ی ساخته شده از مصالح ،بتون و مواد تجدید شدنی نیست. ابداع ساختمان های چوبی ساخته شده با چوب ترموود گرچه شگرف است ولی غیرعادی به نظر نمی رسد.

از زمان های بسیار گذشته از چوب برای ساخت پاگودا، سایبان، سونا، مجموعه فرودگاه های هواپیمایی و بسیار موارد دیگر در اشکال و سایزهای استفاده می شده است. در قسمت ذیل شماری از ساختمان های بلند چوبی در سرتاسر جهان آمده است. برخی نمونه ها از چوب ترمووود ساخته شده است و برخی دیگر ترکیبی است.برخی ساختمان ها تجاری اند و برخی دیگر اقامتی و….

کاغذ دیواری، رنگ و میزان نور لامپ و کفپوش لمینت و فرش، چوب دکوراسیون دارای هولوگرام و مبلمان از مواردی هستند که در طراحی داخلی باید به هماهنگی آنها دقت شود. یکی از راههای بررسی همگونی رنگ و نقش این کالاها طراحی مالتی مدیا با استفاده از تصاویر این کالاها بوده تا بتوان فضا را شبیه سازی کرد.

 

ساختمان بائوباب در پاریس

ساختمان چوبی

درمیان ساختمان های بلند نام بائوباب برگرفته شده از درخت افسانه ای یافت شده در ماداگاسکار ودشت های آفریقایی است.

این ساختمان کاملا چوبی در پاریس قرار گرفته شده است. این طرح که در سال ۲۰۱۵ به کمیته ی رقابتی پاریس ارائه شد و در جستجوی بخش هایی برای احداث این ساختمان بوده است. با احداث این ساختمان در حدود ۳۷۰۰ تن از کربن دی اکسید موجود درهوا جذب چوب شده و چیزی در حدود برداشتن ۲۲۰۷ماشین از بزرگراه های فرانسه در طول یکسال از میان برداشته می شود.

یکی از نمایندگان همایش رقابتی طرح های ساختمانی در فرانسه گفت :"هدف از ساختارهای چوبی بلند در پاریس ایجاد طرح های منحصر به فرد در فرانسه است ."

ساختمان فورت در ملبورن

ساختمان چوبی ساخته شده از ترموود

به نظر می رسد خرید و فروش ساختمان های چوبی نیمه بلند فورت در ملبورن کار دشواری نیست. فورت یکی از سبزترین آپارتمان ها در قلمرواسترالیا است. به علاوه این ساختمان(فورت) ده طیقه در اواسط سال ۲۰۱۲ به ارتفاع ۳۲ متر احداث شده است وبه عنوان یکی از ساختمان های بزرگ چوبی در استرالیا خود نمایی می کند. ساختمان فورت اولین پروژه ای است که در آن از قاب چوبی مهندسی شده و ترمووود استفاده شده است. این مجتمع چوبی زیبا متشکل از ۲۳ قسمت که شامل باغ های عمومی، مسیرهای دوچرخه سواری، مغازه، فروشگاه ها، رستوران ها و…است.

ماری کلمن سازنده و طراح طبق قراردادی در سال ۲۰۱۲ این چنین گفت :"اگرچه ساختمان فورت بی آلایش و تجملاتی نیست ولی از ارزش بالایی برخوردار است ولی جلوه ی اعجاب انگیزی را به طبیعت می بخشد."ساختمان های چوبی علاوه بر تجدید شدن مجدد برخلاف ساختارهای بتونی و فولادین ذخیره کننده ی کربن هستند. عمدتا الوارهای ساختمانی از منابع جنگلی معتبر تهیه می شوند. چوب ترمو وود در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی در حدود ۱۴۰۰تن (چیزی در حدود ۳۴۵ ماشین)را جذب می کند.

ساختمان هوهو در وین

ساختمان هوهو در وین

هوهو از سبک ترین ساختمان ها در معماری مدرن است. در عوض کلیسای بلند آوازه ی قرون وسطی و برج ارتباطی بتونی از شگفت انگیزترین ساختمان های اروپا به شمارمی آید. کاترین ردی سخنگوی انجمن دموکرات استرالیا گفت :"وین شهر آسمان خراش ها نیست اما خلاقیت و ابتکار در شهرما نهفته شده است. پس چرا طرح های جدید راه اندازی نکنیم ."

پروژه ی ساخت مرتفع ترین ساختمان به ارتفاع ۸۴متر در اکتبر سال ۲۰۱۶در وین آغاز شد. با تکمیل این پروژه در سال ۲۰۱۸ مسئولین ساختمان هوهوبه تکمیل آن (ساخت فضاهای اداری ،هتل ،آپارتمان ومراکز سلامتی )ادامه خواهند داد.به سبب به کار گیری حدود ۷۵ درصد چوب ترمو در این پروژه ۲۸۰۰تن کربن دی اکسید موجود در هوا مهار می گردد.

رادیگر لاینر معمار و سخنگوی اخبار معماری جهانی گفت :"ترموود یک ماده ی طبیعی در استرالیاست، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است، سبب حفظ منابع می شود، مورد پذیرش با تمامی سلایق است و هم چنین فضای زیبای دکوراسیونی در فضای داخلی و خارجی منزل به وجود می آورد.

با تکمیل سیستم های ساخت ادوات تکنیکی چوب امکان ساخت ساختمان های بلند فراهم می شود.

همه چیز عالی به نظر می رسید ولی ماموران آتش نشانی با وزش اولین طوفان در حوالی ساختمان ۲۴طبقه متعجب ماندند.

کریستن ونگر سخنگوی جمعیت آتش نشانی گفت ارائه ی فرضیه ای برای حفظ ساختمان که قبلا در جای دیگر تکرار نشده بود احمقانه به نظر می رسید. باید بررسی های دقیق تری بر روی چوب و بتون صورت می گرفت. باید از سیستم های آب پاشی محافظت داری استفاده می کرد.

ساختمان kulturhuset در سوئد

ساختمان kulturhuset در سوئد

جای تعجب نیست که چالش برانگیز ترین مسئله مرتبط به پروژه ی ساخت ساختمان های چوبی  ترموود در سوئد به شهر شمالی سوئد (شناخته شده به معادن طلا وهاکی) استورن stoornاست. در زمان ساخت این شهر در سده ی قبل ساختمان های چوبی به شکل موس بوده است. این ساختمان که در بالای کوهستان vithattenساخته شده و در حدود ۱۵۰ متر ارتفاع دارد.

این ساختمان متشکل از رستوران، سالن کنفرانس، سالن موسیقی وموزه است.

ساختمان مرتفع دیگری که در سال ۲۰۱۹ تکمیل شد متعلق به شهر جدید kulturhuset است. این ساختمان ۱۹طبقه دارد که هتل، مرکز فرهنگی سه طبقه ی تئاتر موزه در آن قرار گرفته است. این طرح تحت نظر شرکت اسکاندیناوی مجوز گرفته و برنده ی رقابت های طرح مرتفع ترین ساختمان شده است. این ساختمان در حدود ۱۰۰فوت بلند تر از ساختمان موس است .

اسکار نورلیس یکی از معماران طراحی مدرن اظهار داشت: "بهتر است مراکز فرهنگی از چوب خالص ساخته شوند."با احترام به سنت غنی و دیرینه ی کشورمان با صنعت چوب همکاری گسترده ای پیش رو می گیریم.

در آغاز از قاب های چوبی از پیش ساخته برای ساخت این بنای مرتفع استفاده شد ولی در مرکز فرهنگی تازه بنیان آن از بتون و فولاد نیز بهره گرفته شد.از آن جایی که دورتادور این بنای مرتفع را شیشه احاطه کرده تماشای مناظر محیط اطراف از طبقات بالا طبیعت بکر مناطق قطب شمالی را نشان می دهد.

برج اکوود oakwood در لندن

برج اکوود oakwood در لندن

ساختمان های زیبای لندن با نماهای دل انگیز قابل تحسین است. در طی سال های آینده چهره ی شهر لندن به سبب برج های چوبی باشکوه که شبیه خلال دندان است، زیباتر می گردد. این طرح در مراحل اولیه جهت تایید به شهردار لندن بوریس جانسون در آپریل ۲۰۱۶ارائه شده و در صورت تایید شدن این برج ۸۰ طبقه نه تنها مرتفع ترین برج در لندن است بلکه در سراسر جهان است.

معماران plp با همکاری دانشکده ی معماری کمبریدج این بنای مرتفع را طراحی کرده اند. این مجموعه با ارتباط دادن ۱۰۰۰واحد ساختمانی به یکدیگر معماری نوین را به پایتخت بریتانیا معرفی می کنند.

میکاییل رامژ، مدیر مسئول مرکز تحقیقات و نوآوری کمبریدج به طور جداگانه اعلام کرد: "این برج در اواسط قران گذشته طراحی شده تا مجموعه های اقامتی را به شهر لندن بیاورد و موفق در این امر بود.

"تمرکز خود را برروی ساختمان های مرتفع قرارداده ایم تا شاهد آینده ی ساخت و سازدر قرن ۲۱شویم. بر این باوریم افراد تمایل بیشتری به برج های بلند ساخته شده از مصالح طبیعی نسبت به برج های ساخته شده از بتون و فولاد دارند.

خانه پلکانی چوبی ونکوک

خانه ی پلکانی در ونکوور

شیگرو بان معمار و پیرو فلسفه ی انسان دوستانه علاوه بر بازیافت تیوپ های کارتنی و سایر مصالح طبیعی در ونکوور طراح برج پلکانی بوده است. اولین پروژه ی بان متعلق به ساخت یک برج مرتفع ذوزنقه ای از مواد و مصالح طبیعی چوبی بوده است. پروژه ی او بزرگترین برج چوبی ترکیبی در جهان بوده است که پیشگام معماری نه تنها در ونکوور بلکه در سراسر جهان بوده است. ارتفاع حقیقی این برج هنوز همانند تعداد ساکنین واقعی آن مشخص نشده است.

اطراف تراس شیشه ای این خانه ی پلکانی را قابی چوبی که در مرکز آن فولاد و بتون قرار گرفته، احاطه کرده است. میکاییل تاجر کانادایی استفاده از مصالح سنتی رایج (بتون و فولاد ) در کنار چوب های  تجدید شدنی نوعی سرپیچی کردن از قوانین طرفداران جدب دی اکسید کربن از طریق چوب ها است. اما استفاده از مصالح مرکب به وجود آورنده ی دوگانگی در پروژه ی ساخت و ساز برج های غول آسا است. به هر حال پرتقال، ساکنان آینده نگر و اهالی ونکوک را به تامل در باب جایگزینی مصالح و روش های ساخت وساز تشویق کرد.مسئله ای که دوام ساختمان های ترموودی است و آن را تضمین می کند ثروت ساکنان و یا نوع مصالح به کار گرفته شده در آن نیست بلکه مسئله ی اساسی علاقه و عشق افراد به محیط زندگی شان است .

برج T3در میناپولیس

 

برج T3در میناپولیس

برج T3در سال ۲۰۱۶در ایالات متحده ی آمریکا افتتاح شد. زمانی که مجموعه ی عظیمی از چوب ها به آسیاب ها راه پبدا کرده بود. قبل از آن ازماده ی شبیه چوب در ساختار این ساختمان ها استفاده نمی شده است. برج T3یکی از ساختمان های هفت طبقه است که از چوب ترمو وود در ساخت آن استفاده شده است. در کنار این ساختمان مدرن یک برج تجاری به ارتفاع ۲۲۰۰۰۰ فوت قرارگرفته است که ممکن است با ساختمان های اعصار گذشته اشتباه گرفته شوند. تیرک های چوبی، پنجره های صنعتی و روکش کاری های فولادی مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی سبب یکپارچه شده این برج مدرن با ساختمان های مجاور قدیمی می شود.

این برج با طراحی میکاییل گرین معمار با مجموعه ی نظام مهندسی با به کار گیری ۱۸۰۹۶۲مترمکعب از چوب ها ساخته شد. به کار گیری این میزان چوب از انتشار ۱۴۱۱تن دی اکسید کربن در جو جلوگیری کمک کرده است. به طور کلی بیش از ۱۱۰۰قاب چوبی برای ساخت برج استفاده شده است. معماران این طرح با اشاره به ساختمان های تاریخی، برج t3 را به وجود آورنده ی فضای مدرن، پاک است و در عین حال با حفظ انرژی میزان کربن دی اکسید موجود در هوا را کاهش می دهد.

برج Tratoppenدر استکهلم

برج Tratoppenدر استکهلم

چرا از نمای چوبی در استکهلم استفاده نکنیم؟ این برج در سال ۱۹۶۰ در استکهلم ساخته شده و نمای دل انگیزی از گاراژ پارکینگ براتالیست دارد. جمعیت این ناحیه ی شهری در حال رشد است. این برج ۳۳ طبقه بر روی طبقه ی هفتم گاراژپارکینگ ساخته شده است. از چوب های چندلایه برای ساخت این ساختمان استفاده شده و نماهای پرفراژ شده بر روی هر یک از طبقات قرار گرفته شده است. این برج از ۲۵۰مجموعه آپارتمان تشکیل شده است و قسمت زیرین گاراژ متشکل از مغازه، رستوران و جایگاه های اتومبیل ها است.

برنسون این چنین این مسئله را شرح داد: "برای کاهش تعداد اتومبیل ها در شهر استهکلم و ایجاد فضاهایی برای خانه سازی بهتر است پارکینگ ها را جایگزین مغازه ها، رستوران ها و مراکز خرید شوند. ساخت شیروانی هایی در قسمت های پارکینگ برای راه یافتن به طبقات بالا جالب توجه است. طی جلسات صورت گرفته در انجمن های شهری استکهلم ساخت آسمان خراش برنسون مشخص نیست. اگر روزی این طرح به اجرا در آورده شود بلندترین برج استکهلم به ارتفاع ۱۳۳متر خواهد بود و اما درباره ی تعداد طبقات ممکن است برخی با مطالعه ی اطلاعات موجود بر نماها و یا در پارکینگ ها به آن دست پیدا کنند. از مزیت ها نماهای این برج مرتفع می توان به نقش صفحه ی خورشیدی بودن آن که به خنک سازی فضای داخلی ساختمان کمک می کند ،اشاره کرد.

برج treet در برگن نروژ

برج treet در برگن نروژ

ممکن است برخی افراد با شنیدن نام برج treet به به کار گیری مقدار زیادی چوب ترمو در ساخت و ساز آن بیندیشند. در واقع این برج ۱۴طبقه از صدها متر الوارهای مهندسی و غنی شده چند لایه ساخته شده است. این برج به عنوان بلندترین ساختمان مسکونی رکورد ساختمان ۳۲متری فورت در ملبورن را در هم می شکند. این برج که در مجاورت پل puddefjord قرار گرفته است جایگاه ۶۲ آپارتمان مسکونی مطابق با استانداردهای روز است که در کوتاهترین زمان ساخته شده است. سازندگان اجرایی و معماران این طرح بر این باورند که این ساختمان بلند چیزی در حدود بیش از ۲۱۰۰۰تن کربن دی اکسید کربن دی اکسید موجوددر جو را مهار می کند.

طراحی برج چوبی در کلمبیا

طراحی برج چوبی در کلمبیا

آخرین نمونه ی ساختمان های چوبی ساخته شده از ترموود، برج چوبی ساخته شده در کلمبیاست. گرین معمار نام آشنا چوب WIDCرا از زیباترین و ماندگارترین چوب ها برای استفاده ی جهانی در ساختمان سازی می داند. در سال ۲۰۱۴ برج هشت طیقه ی WIDC مرتفع ترین ساختمان چوبی به ارتفاع ۲۹.۵ متر است. در ساخت این برج از محصولات چوبی مهندسی شده که شامل الوارهای چند لایه و به هم چسبیده استفاده شده است. دشوار ترین قسمت در فرآیند به کار گیری متدهای جدید ساخت وساز سازمان یافتگی نیست بلکه تغییر نگرش عموم به این فرآیند است. تلاش اصلی در فرآیند کاهش نیاز به مصالحی مانند فولاد و بتون است نه رهایی کامل از آن ها از این مصالح در ساخت ساختمان ها استفاده می شود و نیازی به انحصاری ساختن هیچ یک از آن ها نیست.

ده ساختمان بلند چوبی
  • Editor Rating
  • Rated 5 stars
  • ۱۰۰%

  • ده ساختمان بلند چوبی
  • Reviewed by:
  • Published on:
  • Last modified: ۳۱ شهریور, ۱۳۹۷

نظر شما