طراحی روف گاردن

طراحی روف گاردن

طراحی روف گاردن با ایده جذاب

روف گاردن یک فناوری جدید است که روی پشت بام، تراس خانه های آپارتمانی پیاده سازی می شود و امکان داشتن یک باغ کوچک را روی پشت بام برای شما ایجاد می کند.در این مقاله میخواهیم ایده هایی برای داشتن یک روف گاردن برای شما ارائه کنیم با ما همراه باشید.
بطور کلی هر فضای سبزی که روی پشت بام خانه شما ساخته می شود روف گاردن، گفته می شود و در ساخت آن متریال هایی مثل آبنما و مبلمان خاص باغ ، سایه بان و محصولات کشاورزی و….. بکار می رود. خانه مدرن امروزی بیشتر به صورت آپارتمان ساخته می شوند و حیاط ندارند پس توصیه میشوند فضای سبز در تراس و یا پشت بام خانه ها طراحی شوند تا افراد خانه از آن برای استراحت و آرامش استفاده کنند.

طراحی داخلی روف گاردن

روف گاردن ها باغ هایی هستند که برای پیاده سازی روی تراس ایجاد می شوند و شما میتوانید برای ایجاد این فضاهای سبز از ایده های آن بهره بگیرید. پیش از اینکه طراحی آن را شروع کنید بهتر است، ابتدا مساحت مورد نظر خودتان را اندازه بگیرید و بعد از آن با توجه به بودجه خودتان که در نظر گرفتید، اقدام به ساخت باغ در بام منزل خودتان کنید. توجه کنید ازبهترین موارد در ایجاد باغ تعیین کردن پوشش گیاهی متناسب با پوشش بافت خاکی است که میخواهید روی بام پیاده کنید. قبل از انتخاب گیاهان مخصوص روف گاردن این نکته نیز حائز اهمیت است که به میزان رشد ریشه ها، مقدار مقاومت گیاه در برابر گرما وتابش مستقیم نور خورشید و باد توجه کنید. سپس گیاهان و گل های زیبایی ذا برای کاشت در باغ تعیین کنید.

اگر شما بخواهید در باغچه های آسمانی تان آلاچیق هم داشته باشید، باید بدانید که نصب آلاچیق در روف گاردن با زمین تفاوت دارد، با توجه به اینکه ارتفاع افزایش یافته، بنابراین نیروی باد هم در بام بیش از زمین است و به همین دلیل شما باید از تجهیزات محکم تری برای نصب آلاچیق بر بام باغ استفاده کنید

اهمیت گیاهان همیشه سبز در روف گاردن

بهتر است از کاشتن درختان همیشه سبز مثل کاج را نیز در گیاهان روف گاردن خود فراموش نکنید. علاوه بر این از گیاهان گلدانی متنوع نیز غفلت نکنید زیرا می توانند بافت متنوعی را به بام منزل شما بدهند. اگر علاقه دارید باغچه کوچکی که روی پشت بام خود بوجود آورده اید که دارای طراحی متفاوت باشد، می توانید در کف آن از سنگ ریزه سفید یا ماسه استفاده کنید. ساخت آلاچیق در روف گاردن از سایر عناصر پرطرفدارتر است و مورد توجه قرار می گیرد و در عین حال میتوانید برای هرچه زیباتر شدن باغ در پشت بام و ایجاد حس آرامش در این فضا از فواره و یا چشمه آبشار گونه استفاده کنید. چیدمان مبل ها مخصوص باغ در فضای بام از سایر انواع ایده های کاربردی می باشد که بسیار باید مورد توجه قرار بگیرد.

روف گاردن پدیده ای جدید می باشد که چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند و سلیقه تمام افراد کمال گرا را به فکر ساخت و طراحی بام سبز در ساختمان خود می اندازد به طور کلی روف گاردن دارای سه بخش کلی می باشد سقف، باغ بام، سیستم ابیاری به همراه خاک و کوددهی تکنولوژی مدرنی که امروزه بر پایه سقف سبز نهاده شده است و بر روی پشت بام ها و تراس ها اجرا می شود، با نام روف گاردن معروف است 
روف گاردن یا بام سبز یا به اصطلاح پشت بام سبز به مجموعه فعالیت هایی که شامل محوطه سازی، فضای سبز و طراحی و المان های همراه گفته می شود که بر روی سقف ساختمان های مختلف ایجاد می شود که ممکن است این فضا با سقف هم سطح باشد و در موارد با توجه به نوع طراحی از سطح اختلاف داشته باشد  و دارای مراحل مختلف ساختن است

نور پردازی روف گاردن

نور پردازی در طراحی روف گاردن جایگاه ویژه ای دارد و شما میتوانید با طراحی کردن نورپردازی متناسب به فضای باغچه ای که روی بام با بوجود آمده عمق و حالت دهید و علاوه براین شب ها نورپردازی مناسب سبب تشخیص دادن راه ورودی و خروجی میگردد. نور پردازی ملایم می تواند در شب فضایی دوست داشتنی و صمیمی بخصوص شب ها بوجود آورد. علاوه براین ها مجسمه های سنگی و چوبی میتواند به زیبایی باغ شما بسیار کمک کند.

زیر سازی روف گاردن  

یکی ازموارد که بسیار اهمیت دارد در طراحی لام باغ نوع خاکی است که مورد استفاده قرار می گیرد خاک بام باغ باید وزن بسیار کمی داشته باشد تا توانایی جذاب آب بیشتری داشته باشد همچنین دارای مواد غذایی مورد نیاز گیاهان می باشد، زیرا تعویض خاک در روف گاردن ها به راحتی و سهولت خاک باغچه های معمولی نیست

نکته ویژه و مهم دیگری که در طراحی روف گاردن وجود دارد وزن و فشاری است که روف گاردن بر سقف ساختمان وارد می کند باید توجهکنید که وزن سقف باید نسبت به وزن برف بر روی باف در نظر گرفته شود با این تفاوت که برف به صورت یکنواخت کل سطح سقف را می پوشاند در صورتی که روف گاردن در یک بخش بام متمرکز است و تمام وزن در همان نقطه می باشد به طور تقریبی وز برف در هر متر مربع ۵۰ کیلو گرم می باشد

 

باغ بام

بام سبز علاوه بر جذابیت بصری و پدید آوردن منظره ای بکر در نزدیک ترین نقطه به شما، می تواند مزایای بسیاری نیز به دنبال داشته باشد. اگر شما در پایتخت و یا یک شهر شلوغ به سر می برید اجرای روف گاردن بر روی پشت بام شما تا حدی از سروصدای اطراف شما بکاهد و آلودگی های صوتی و هوا را تا حدی کاهش دهد. علاوه بر مشکلات آلودگی، روف گاردن در صورتی که اجرا گردد و شرایط آب و هوایی شما با کاشت برخی از نشاء سبزیجات و صیفی جات تطابق داشته باشد می توانید در هزینه خرید خود صرفه جویی کنید. روف گاردن در ایجاد عایق در برابر سرما و گرما نقش موثری را ایفا می کند. به طوری که در فصل سرما نیاز کمتری به سیستم های گرمایش باشد و در فصل گرما نیازی به استفاده از سیستم های سرمایش نباشد.

 

بام سبز

 

مراحل ساخت روف گاردن 


۱-    طراحی اولیه وثانویه وتکمیلی روف گاردن      
۲-    برآورد هزینه مالی روف گاردن               
۳-    روش اجرای طرح روف گاردن درسطح پشت بام
۴-    محوطه سازی با استفاده از مواد و مصالح استاندارد (مانند سیمان,آجر-سنگ و…)
۵-    ایزوله لاسیون روف گاردن         
۶-     ایجاد زهکش و فیلتر و لایه بندی سطح زیرین برای روف گاردن
۷-    خاک مناسب مخصوص روف گاردن
۸-    طراحی و کاشت گیاهان مخصوص روف گاردن 
۹-    آبیاری اتوماتیک یا دستی   
۱۰-     درصورت لزوم نورپردازی   
۱۱-      آلاچیق      
۱۲-    باربیکیو     
۱۳-      آبنما

 

نصب روف گاردن

 

معایب نصب روف گاردن 


در کنار تمام ویژگی ها و زیبایی روف گاردن منهای هزینه های بالای نصب آن معایب دیگری نیز دارد که در نظر نگرفتن ان ممکن است خسارت های را در پی داشته باشد .اگر ساختمان یا منزل شما فضای کوچکی دارد نصب روف گاردن میسر نخواهد بود در صورتی که پشت بام شما از نظر زیرساختی تحمل وزن روف گاردن را نداشته باشد امکان نشست سقف وجود دارد قبل از نصب روف گاردن باید به فکر تقویت سقف و تغییر ساختاری بام خود باشید 
جدا از عیب شمرده شده در فوق، کاشت تمام پوشش های گیاهی بر روی روف گاردن ممکن نیست. شما باید متناسب با شرایط آب و هوایی شهر موردنظرتان به کاشت پوشش های گیاهی اقدام نمایید.
از دیگر معایب بام سبز باید به سنگین شدن و نفوذ ریشه گیاهان در سقف اشاره کرد. این عامل به خودی خود باعث ته نشین شدن ذرات خاک و نشست سقف می گردد.
در نتیجه تمام مزایا و معایب روف گاردن باید گفت پیاده نمودن ایدۀ بکر روف گاردن نیاز به مشورت تخصصی دارد و پیش از هرگونه تصمیم گیری باید با مشاوران مربوطه آن مشورت نمود.

 

روف گاردن

 

پیدا کردن شرکت مناسب جهت خرید چوب با کیفیت و دارای هولوگرام مستلزم حضور آن شرکت در عرصه بازارهای سنتی و مدرن و تجارت الکترونیک است. طراحی سایت انجام شده برای آن شرکت باید گویایی لازم را داشته باشد و بازریابی آنلاین و digitalmarketing مناسب بتواند انواع چوب ها و محصولات را به مشتریان مربوطه معرفی کند.

طراحی روف گاردن
  • Editor Rating
  • Rated 4 stars
  • ۸۰%

  • طراحی روف گاردن
  • Reviewed by:
  • Published on:
  • Last modified: ۳۱ شهریور, ۱۳۹۷

نظر شما