حفظ رنگ روکش کاری چوب 

حفظ رنگ روکش کاری چوب ترمو

حفظ رنگ روکش کاری چوب ترمو

چوب ترمووود یکی از پرکاربردترین محصول به کارگرفته شده در بخش دیوار و سقف در سرتاسر جهان است. زیبایی چوب ترمو زمانی که درقسمت های روکش کاری و سیستم های تخته کوبی در رنگ ها و طرح های متفاوت به کار گرفته می شود مشخص می شود. علاوه بر مزیت ها، ضعف هایی نیز در ساختار چوب وجود دارد. چوب به عنوان یک ماده ی ارگانیک در زمان به کار گرفته شدن در قسمت های خارجی رنگ خود را بر اثر قرار گرفتن در معرض اشعه ی ماورای فرابنفش به مرور زمان از دست می دهد و به خاکستری متمایل می شود.
رنگ ترمووود بر اثر تغییرات شیمیایی به وجود آمده در ساختار آن تغییر می کند. تانن موجود در چوب سبب به هم پیوستگی ساختار چوب می شود. با قرار گرفتن چوب در برابر اشعه ی ماورای فرابنفش لینگین موجود درآن شکسته شده وسبب اکسید شدن تانین و در نهایت تغییر رنگ چوب می شود.با در معرض قرار گرفتن چوب در باران تانن شسته می شود.

حفظ رنگ روکش کاری ترموود

مسئله این است آیا تانن موجود درچوب در فضای بسته ی اتاق شسته می شود؟ این مسئله طراحان و مشتریان را با دو انتخاب رو به رو می کند مالکان در هنگام استفاده ی از چوب ترمو در کاربردهای خارجی می توانند:

  • رنگ طبیعی چوب را با روکش کاری و پاکسازی تدریجی آن حفظ کنند.
  •  می توان پس از تغییر رنگ چوب با طراحی نوعی روکش محافظ کننده ساختار چوب را یکپارچه سازند.

نکاتی پیرامون رنگ روکش کاری چوب

برای رسیدن به رنگ پایدار چوب رعایت نکات زیر الزامی است:

انتخاب طرح

در اکثر موارد چوب ترموود  به سبب زیبایی ظاهری در روکش کاری قسمت های خارجی مورد استفاده قرار می گیرد.رنگ روکش کاری چوب سال ها پس از نصب حفظ می شود . یکی از مهم ترین عوامل در تغییر رنگ چوب قرار گیری آن در معرض اشعه ماورای فرابنفش است. یکی از نکات در حفظ رنگ خاکستری چوب انتخاب مکانی با وجود یا عدم اشعه ی ماورای فرابنفش است. طراحان چوب ها را در مکان های مسقف برای محافظت آن از اشعه ی ماورای بنفش استفاده می کنند. اگر چوب بدون محافظت رها شود پس از مدت ها رنگ طبیعی خود را از دست می دهند. اگر قصد استفاده از چوب در مکان های ساحلی را دارید آن را به گونه ای نصب کنید تا روند تغییر رنگ چوب به صورت یکپارچه باشد. سایبان ها و سقف های منحنی که بخشی از دیوارهای چوبی را حفظ می کنند از عوامل تغییر رنگ در سایر قسمت های چوب است. انتخاب طرح مناسب امکان حفظ رنگ چوب را سال ها پس از نصب می دهد. استفاده الوار در زیر سایبان ها بهترین گزینه برای محافظت چوب از اشعه ی ماورای فرابنفش است.

انتخاب طرح مناسب برای روکش کاری چوب

انتخاب روکش مناسب برای چوب

انتخاب روکش مناسب برای حفظ رنگ ترموود نیز مهم است. به کارگیری روکش کاری های از پیش ساخته شده در معماری سبب محدود شدن انتخاب معماران در طرح مورد نظرشان است. روکش کاری ها، چوب را در برابر باران و اشعه ی ماورای فرابنفش حفظ می کند.

روکش کاری های چوب به سه دسته تقسیم می شوند:

  • روغن های نفوذ کننده
  • روکش کاری های برچسبی
  • برچسب های روغنی
  • روکش های روغنی نافذ

روکش های روغنی نافذ تاثیر بسزایی در حفظ چوب از اشعه ی ماورای فرابنفش دارد اما زوتر از روکش های برچسبی تخریب می شود. برای کاهش اثر هوازدگی به روکش ها می توان به روغن های نافذ، رنگ اضافه کرد. روکش های نواری به صورت یک برچسب به سطح چوب چسبانده می شوند و سطح چوب را از اشعه فرابنفش حفظ می کنند. این برچسب ها پس از استفاده ی طولانی به سطح چوب آسیب رسانده و سبب پوسته پوسته شدن سطح آن می شود. نوارهای روغنی که از سایر نوع روکش ها مستحکم تر است و ماندگاری بالایی نیز در سطح چوب دارد.

طریقه نگهداری از چوب ترمو

طریقه نگهداری از چوب ترمو

پاکسازی و مراقبت از ترمو وود یکی از راه های حفظ رنگ آن است .
برای حفظ رنگ اصلی چوب صورت گرفتن هابررسی هایی هر شش ماه یکبار الزامی است.
اگر تمایل به تغییر رنگ چوب پس از گذر زمان دارید انتخاب روکش روغنی گزینه ی مناسبی است. روغن های نافذ نیاز به روکش کاری مجدد دارند. چوب یک ماده ی ارگانیک است و ضعف هایی نیز هم به دنبال دارد.

نظر شما