طراحی تراس های چوبی

تراس های چوبی و راهکارهای طراحی آن

تراس های چوبی و راهکارهای طراحی آن

واژه ی تراس بندی برگرفته ازیک کلمه ی لاتین مرتبط به "زمین"به معنی مجموعه ساختاری که از زمین سر بر درآورده اند، گرفته شده است. با گذشت زمان واژه ی “terrace”تغییرات چشمگیری داشته است و با هر مجموعه ای که ساختار درون و بیرون را به یکدیگر مرتبط می سازد هم معنا است. امروزه تراس ها در باغ ها مخصوصا باغ های شیب دار و یا مناطق تپه مانند یافت می شوند. تراس های چوبی به سبب ایجاد پل طبیعی به دنیای بیرون طرفداران بسیاری به دست آورده است. تراس های چوبی مانند سایر ساختارهای چوبی به بررسی های بسیاری در زمان ساخت نیاز دارند. با مطالعه ی راهکارهای ارائه شده در قسمت زیرتراس موردعلاقه تان را بسازید.

تراس های چوبی و راهکارهای طراحی آن

نکاتی پیرامون ساخت تراس های چوبی

مهمترین ویژگی تراس های چوبی

معمولا تراس ها از کفپوش های معمولی و حیاط خلوت ها متفاوت هستند. اغلب تراس ها در قسمت های فوقانی ساختمان ها و یا در فاصله ی اندکی از باغ ها ساخته می شوند. تراس ها ممکن است در درون تپه نیز ساخته شوند.
بنابراین اولین نکته ی مورد نظر در ساخت هر گونه تراس "دسترسی "است. به جز در مواردی که تراس ها در قسمت های عقبی ساخته می شوند باید نحوه ی دستیابی افراد به این مکان ها را در نظر بگیرید و این یکی از مهمترین ویژگی در ساخت تراس های ترموود می باشد. آیا در مسیر انتهایی به بام پله به کار گرفته می شود؟ آیا از گذرهایی برای رسیدن به باغ و یا سراشیبی ها استفاده می کنید؟ آیا از مواد و مصالح خاص مثل سنگ فرش ها، سنگ های رودخانه برای احاطه کردن تراس ها استفاده می کنید؟

بهترین چوب برای ساخت تراس های چوبی

هرگونه ساختار چوبی که در فضای خارجی ساخته می شود به مراقبت و بررسی نیاز دارد .چوب هایی مانند کاج های نیاز به حرارت دهی و پردازش دارند تا مقاومتشان دو چندان شود. این چوب ها با گذر زمان شکننده و مستعد هر گونه آسیب دیدگی، قارچ و هجوم حشرات می شوند. بنابراین در ساخت تراس های چوبی از ترمووود  استفاده کنید. این نوع چوب ها به هیچ گونه مراقبت، تراشکاری نیاز ندارند. به علاوه این ترموود شکننده نمیباشد و در برابر هر گونه رطوبت و پوسیدگی مقاومت بالایی دارد.

تراس های چوبی و راهکارهای طراحی آن

سیستم زه کشی تراس های چوبی

همه ی تراس ها باید به سیستم زه کشی متصل باشند. عملکرد تراس های چوبی در زمان اتصال به سیستم های زه کشی بهتر است. در اطراف تراس های پشت بامی دیوارهایی احاطه شده است که این دیوارها به تشتک هایی مجهز هستند که آب باران را با گذشت زمان در خود جمع آوری می کنند. تراس های موجود در دامنه ی تپه ها به سیستم های زه کشی و کانال هایی نیاز دارند تا از فرسایش جلوگیری کنند. از آن جایی که تراس های چوبی بالاتر از سطح زمین ساخته می شوند امکان تخریب و تباهی در آن وجود ندارد مگر اینکه یکی از پایه های تراس شل شود. بنابراین بهتر است سیستم زه کشی مناسب در زیر این مجموعه نصب شود تا از تخریب آن جلوگیری شود.

اندازه و شکل تراس های چوبی

در بسیاری از موارد شکل واندازه ی نهایی تراس های ساخته شده از چوب ترمو به منطقه مورد نظر بستگی دارد. برای نمونه تراس های پشت بامی سراسر بام را در برمی گیرند اما در برخی از موارد تنها بخشی از فضا برای نصب تراس به کار گرفته می شود. در تراس های تپه ای برای ایجاد طرح های خاص به میزان فضای بیشتری نیاز است. تراس هایی که احاطه کننده ی استخرها هستند باید فضای کافی برای گردآوری آب را در خود داشته باشند . علاوه بر تعیین میزان فضا باید اندازه ی فضای مفید مورد استفاده را نیز در نظر بگیرید. اگر از تراس ها به منظور تفریحی استفاده می کنید باید فضای کافی برای لوازم، گریل و میله را در نظر بگیرید. معمولا فضای تراس های ساخته شده در باغ کوچکتر هستند. فضای تراس های ساخته شده در حیات خلوت باید به اندازه ای بزرگ باشد تا میز وکاناپه ی استراحت در آن جا شود. این در حالی است که در فضای استخرها باید جای کافی برای حمام آفتاب باشد.

 

تجهیزات داخلی تراس های چوبی

یکی از نکات جالب درباره ی ساخت تراس های چوبی این است که می توانید مجموعه ای برای قراردهی تجهیزات در درون تراس را ایجاد کنید. برای نمونه می توانید از ترمو وود  مشابه جنس تراس ها برای ساخت نیمکت ها استفاده کرد. همچنین می توان کمدهایی درون تراس ها،پله ها، گذرها، میزها ایجاد کرد. با ایجاد چنین طرح هایی می توانید از فضای داخلی تان استفاده ی بهینه کنید.

انواع طرح تراس های چوبی

طرح های تراس ها بسته به نوع ساختمان های مجاور متفاوت است. تراس دلخواهتان را با مطالعه ی نظریات طراحی ارائه شده در زیر بسازید:

  • تراس ها و استخرهای خصوصی

در ساخت این تراس ها از گذرهایی برای رسیدن به باغ استفاده می شود.هم چنین با بالا بردن سطح استخر از سایر مجموعه از فضای کلی استفاده ی بهینه ای می شود.

  • تراس های پنهان

تراس های خصوصی مخفی در پشت خانه بنا شده اند. در این نوع طرح از ماده ی معدنی درون زمین استفاده ی بهینه ای می شود. به علاوه تخته های چوبی نه تنها مکمل صخره ها هستند، بلکه با رنگ دریا همگون می شوند. تراس ها در سطوح متعدد ساخته می شوند. از این رو بازدید کنندگان می توانند از سطوح متفاوت و با کاربردهای گوناگون استفاده کنند.

  • تراس های پشت حیاط

نیازی نیست تراس ها بزرگ و یا شکوهمند باشند. تراس ها دو طبقه پشت حیاط دار بازدید کنندگان را در میان درختان و باغ ها قرار می دهد. با ساخت تراس ها در لبه ی حصارها و درخت ها امکان بهره برداری متعددی از آن فراهم می گردد.

رنگ های مناسب چوب دارای پیگمنت آبی و  پودر لارجورد  و پیگمنت های رنگ های مختلف هستند که ترکیبات دیگری در این رنگ ها مقاومتشان در شرایط جوی را تامین می کند. هولوگرام روی بسته های رنگ تضمین کیفیت آنها هستند. مشاوره با شرکت فروشنده و پخش کننده رنگ ها شما را در انتخاب برند و شماره رنگ مناسب فضایتان کمک خواهد کرد.

 

نظر شما