مقایسه نمای چوبی با سایر نماها

مقایسه چوب نما با سایر متریال ها

مقایسه چوب نما با سایر متریال ها

سازندگان مواد مصنوعی همیشه سعی داشته اند تا بتوانند محصولی تولید کنند که بسیار شبیه چوب طبیعی باشد.اما در طی تولید ترموود بافت زیبا و رنگ عمیق و زیبای چوب مورد بهبود قرار میگیرد. این چوب ها در مقابل عوامل طبیعی مثل نور آفتاب برف و باران بسیار مقاوم میباشند.
چوب ها در صورت عدم استفاده از پوشش روغنی و قرار گرفتن چوب در معرض اشعه UV، به رنگ نقره ای مایل می شوند. در بعضی مواقع این مورد به صورت عمدی انجام می گیرد. چون میتوان همان خواص را با رنگ دیگر در اختیار داشت و خواص و مزایای ترمووود با تغییر رنگ تغییر نخواهد کرد. بوسیله سنباده و استفاده مجدد از روغن بر روی سطح امکان تغییر رنگ وجود دارد.

برخی سازندگان به اشتباه بر این باورند که مصالح پلاستیکی به تعمیرات و نگه داری نیاز ندارند در صورتی که همه مصالح استفاده شده در فضای بیرون هر از گاهی نیاز به تعمیرات و نگه داری دارند. حتی مواد پلاستیکی هم از رنگ پرییگی، گرد و غبار، لکه و اشعه UV به طور کامل در امان نیستند. در فصول گرم و در اثر تابش نور خورشید پلاستیک به شدت گرم شده در صورتی که چوب یک عایق حرارتی مناسب است و در حد پلاستیک گرم نمیشود.در شرایط رطوبتی بالا نیز به دلیل جذب کم آب و تغییرات بسیار اندک ابعادی نسبت به چوب فراوری نشده، گزینه بهتری برای استفاده در نمای چوب است.در مکان هایی مثل استخر ، سونای خشک ، آشپرخانه و حمام استفاده از ترموود بسیار مناسب بوده ؛ به دلیل اینکه پوست انسان در تماس با چوب فرآوری شده به هیچ عنوان هیچگونه حساسیتی ار خود بروز نخواهد داد.

مقایسه نمای چوبی با سایر نماها

 

مراحل تهیه و تولید ترمووود

در فرایند تهیه و تولید چوب ترمو برای حفظ کیفیت و افزایش میزان دامنه  کاربری ترمو از مواد شیمیایی استفاده نمی کنند تیمار گرمایی به عنوان یک روش جایگیزین برای مواد اشباع کننده حفاظتی مطرح می شود . باشد و در عین حال در هر گونه از چوب به علت تفاوت ساختار سلولی و ترکیبات شیمیایی اثر متفاوتی دارد.

در فرایند تهیه چوب ترمو تمام باکتری های مضر و رطوبت و صمغ چوب طی ۳۶ از بین می رود و باعث افزایش کیفیت و مقاومت چوب در مقابل عوامل محیطی می شود 

از مزایای چوب ترمووود می توان افزایش مقاومت چوب در برابر شرایط محیطی، خاصیت عایق حرارتی، مقاومتر بیشتر در برابر پوسیدگی و هوازدگی می باشد .

 

  •  مرحله افزایش دما  

در مرحله اول تهیه چوب ترمو به یکباره به واسطه گرما و بخارآب دمای چوب را افزایش می دهند به اندازه ای که دمای کوره به حدود ۱۰۰ درجه انتیگراد میرسد و سپس به مرور و به شکل یکنواخت دما تا ۱۳۰ درجه سانتی گراد افزایش می یابد در این روش از بخار آب برای جلوگیری از ترک برداشتن چوب در جریان حرارت دهی استفاده می شود .علاوه بر این بخار آب از واکنش های شیمیایی داخل چوب ترمو جلوگیری می کند .

  • مرحله حرارت‌دهی

زمانی که در مرحله خشک سازی چوب در دمای بالا صورت می گیرد در مرحله دوم فرآیند تبدیل چوب به چوب ترمو وود دمای داخل کوره تا ۱۸۰ الی ۲۱۵ درجه سانتی گراد افزایش می یابد .پس از رسیدن به این دما بنا به کاربردهای نهایی چوب ترمو به مدت ۳ ساعت در این دما قرار می گیرد در این مرحله بخار آب از آتش گرفتن چوب جلوگیری می کنند

  • مرحله رطوبت‌دهی

در مرحله سوم از فرایند تهیه چوب ترمو با افشاره کردن آب بر روی چوب ها دمای آن را پایین می آورند تا دمای چوب به حدود ۸۰ تا ۹۰ درجه سانتیگراد برسد رطوبت دهی مجدد برای رساندن چوب به رطوبت دهی مجدد برای رساندن چوب به رطوبت مناسب صورت می گیرد . در نتیجه چوب ترموود با رطوبتی معادل ۴ تا ۷ درصد می رسد .در واقع تمام باکتری های مضر داخل چوب و همچنین موادی که باعث تغییر فرم چوب می شود طی این فرایند ۳۶ ساعته از بین می رود .

ترموود

میزان ماندگاری چوب نمای ساختمان

از نظر زیست محیطی مصالح چوبی بر خلاف بسیاری از مصالح هیچ گونه ضرری برای محیط زیست نداشته و پس از به اتمام رسیدن عمر مفید ترمووود ها می توان آنها را برای تولید گرما سوزاند و یا آنها را بازیافت کرد. استفاده از چوب میتواند فضایی سازگار با محیط زیست و سالم ایجاد کند. هرچند که امروزه با وجود اینکه استفاده از چوب در نمای بیرونی رو به افزایش است اما وجود متریال های دیگر که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارد، انکار نشدنی است با این وجود چوب ترمو ها در برابر متریال های دیگر از لحاظ زیبایی و کیفیت در حال پیشی گرفتن است

 

ترموود

سازگاری با محیط زیست یکی دیگر از فواید چوب نما است.که برای افراد دوستدار محیط زیست یک گزینه ایده آل است.با این وجود از آن جایی که چوب یک ماده طبیعی است برای جلوگری از نابودی و از بین رفنتشان نیازمند حفاظت و نگهداری است.اجرای نما بر روی ساختمان با هر نوع متریال هزینه نسبتا بالایی دارد.پس در کوتاه مدت نیاز به جایگزینی ندارد.به همین صورت اگر نمای چوب ترمو  به صورت صحیح نگه داری شود میتواند تا سی سال ماندگار باشد. محصولات تولید شده در کارخانه غالبا بر اساس نیاز سفارش دهندگان تولید شده و اجرا و نصب آنها نیاز به تجهیزات و تخصص بالایی دارد بر خلاف دیگر محصولات، چوب را به آسانی میتوان خرید،

برش داد و نصب کرد به صورتی که از ۰ تا ۱۰۰ پروژه در مدت زمان کوتاهی انجام شو

رنگ های مناسب چوب دارای پیگمنت آبی و  پودر لارجورد  و پیگمنت های رنگ های مختلف هستند که ترکیبات دیگری در این رنگ ها مقاومتشان در شرایط جوی را تامین می کند. هولوگرام روی بسته های رنگ تضمین کیفیت آنها هستند. مشاوره با شرکت فروشنده و پخش کننده رنگ ها شما را در انتخاب برند و شماره رنگ مناسب فضایتان کمک خواهد کرد.

مقایسه نمای چوبی با سایر نماها
  • Readers Rating
  • No Rating Yet!
  • Your Rating


نظر شما