رنگ مناسب برای ترمووود

رنگ مناسب برای ترموود

بهترین رنگ ترموود

روشهای ارائه چوب ترمو توسط هر شرکت بر اساس نوع هولوگرام  محصولات، برندهای مختلف، گونه های چوب و نوع رنگ مورد استفاده متفاوت میباشد

برای مقاوم سازی چوب ترمو در برابر عوامل محیطی چوب ترمو طی فرایندی ۳۶  ساعته تمام باکتری ها مضر برای چوب و رطوبت آن گرفته می شود برای حفظ بهتر و جلوگیری از پوسیدگی و افزایش مقاومت چوب ترمو و تغییر رنگ چوب قبل از نصب آن در فضاها و نمای ساختمان آن را با رنگ های مخصوص چوب ترمو رنگ می کنند و سپی آن را نصب می کنند

به طور کلی مراحل رنگ کردن چوب ترمو وود در دو مرحله و با فواصل ۲۴ ساعته صورت می گیرد

مرحله اول رنگ کردن ترمو به این صورت است که تمامی قسمت های آن براساس رنگ انتخابی مشتری از میان ۲۰ طیف رنگی رنگ کاری می شود که رنگ پودر لارجورد  و برای خشک شدن به مدت ۲۴ ساعت در یک محل مناسب نگهدازری می شود

در مرحله دوم ماده TOP COAT  به وسیله اسپری بر روی تمام سطح چوب ترمو اسپری می شود و آماده نصب می گردد

ترموود

اخیرا شرکتهای متعددی در عرصه فروش ترمووود در سطح کشور فعال میباشند.

در این میان شرکت های معتبر برای تجارت  هر کدام یک نوع رنگ را جهت پوشش سطح ترمووود جهت جلوگیری از تبدیل رنگ قهوه ای ذاتی

ترمو وود به خاکستری و همچنین ارایه تنوع رنگی مورد نیاز مشتریان با توجه به طراحی نما یا محیط کار ایشان پیشنهاد و  ارائه می کنند.

امروزه برند های رنگ موجود در بازار بسیار متنوع می باشند اما توجه به این امر که کدام رنگ و کدام شرکت مناسب ترین گزینه جهت انتخاب بهترین کیفیت و دوام رنگی می باشد به اصلی ترین چالش نزد سازندگان، طراحان و سایر مشتریان بدل گردیده است..

ترس از پریدن رنگ ترموود،  تنوع رنگی محدود و مهمترین گزینه، تاثیر رنگ مصرفی بر دوام خود چوب ترمو میتواند تاثیر گذارترین امر در خصوص تصمیم نهایی بسیاری از مشتریان در انتخاب نهایی ایشان باشد.


 عوامل موثر بر کیفیت رنگ ترمووود

  •  کشور سازنده رنگ

  بدین مفهوم که معمولا کشورهای اروپایی با توجه به تجربه طولانی در عرصه تولید ترمو  رنگ معمولا به نسبت دیگر کشورها در اولویت قرار میگیرند از اینوع رنگ های می توان به پیگمنت آبی  اشاره کرد 

در این میان معمولا آلمان به عنوان قطب اصلی تولید در منطقه یورو و همچنین یکی از پنج کشور سرامد تولید فناورانه در صدر دیگر کشورهای تولید کننده رنگ میباشد. همچنین از دیگر کشورهای تولید کننده پیشرفته در این عرصه میتوان به ایتالیا، انگلیس، نروژ، فنلاند و فرانسه اشاره کرد اگر چه تمایز بین آلمان و سایر کشورهای تولید کننده ذکر شده در این مطلب کاملا مشهود میباشد.

  •  اصالت بازرگانی رنگ

یکی از مهمترین عوامل که تعیین کننده در اصالت رنگ یعنی تقلبی بودن یا اصل بودن رنگ چوب ترمو می باشد تولید رنگ چوب در خارج از ایران است.

معمولا شرکتهای معتبر فروشنده رنگ ترمو وود جهت ایجاد اطمینان نزد مشتربان و کارفرمایان اقدام به ارایه مدارک معتبر بازرگانی مانند گواهی بازرسی کالا در کشور مبدا و یا گواهی مبدا کالا می نمایند.

  • تاریخ تولید رنگ

معمولا هر کالای مصرفی مشمول مدت زمان مصرف می باشد و لذا پس از تاریخ انقضا می بایست از مصرف کالا جدا خودداری شود.

رنگ ترموود نیز از این قاعده مستثنی نیست و لذا استفاده از رنگهای تاریخ مصرف گذشته موجب تخریب آوند چوب، ایجاد کپک، عدم دوام رنگ در برابر اشعه UV آفتاب و … می گردد.

  •  پر شدن رنگ در کارخانه اصلی و یا کارگاه فروشنده در ایران

ترکیبات شیمیایی رنگ می بایست توسط کارخانه تولید کننده رنگ انجام و گالن های رنگ می بایست در کارخانه مبدا پر شوند.

اخیرا برخی شرکتهای فروشنده رنگ جهت ارزان تر شدن قیمت کالا اقدام به ترکیب مواد اولیه رنگ در کارگاه خود یا اصطلاحا تینت کردن رنگ مینمایند

که این امر می تواند نزد مشتریان شبهات فراوانی نظیر اصالت مواد اولیه یا اصل بودن یا تقلبی بودن آن و همچنین عدم ترکیب رنگ طبق فرمول کارخانه سازنده رنگ چوب ترمو ایجاد کند.

بنابر این در اولویت بندی جهت انتخاب رنگ ترمووود یقینا رنگی که در کارخانه تولید کننده پر شده و بسته بندی گردیده به مراتب معتبر تر می باشد.

مناسب ترین رنگ برای ترموود
رنگ مناسب برای ترمووود
  •  ترکیب رنگ چوب با حلال های مختلف

یکی از عوامل تاثیرگزار بر کیفیت نهایی رنگ چوب ترمو و همچنین دوام چوب یا ترمووود توجه به این نکته می باشد که رنگ و رزین هایی که برای چوب تولید می گردند می بایست بدون حلال اجرا گردند. ترکیب رنگ با حلالهایی نظیر تینر روغنی یا آب سبب از بین رفتن کامل خواص رنگ و علی الخصوص مقاومت رنگ چوب ترمو در برابر اشعه UV آفتاب می گردد.

  •  تعداد مراحل رنگ بر روی ترمووود

تعداد مراحل اجرای رنگ بر روی پارکت  ترمووود تاثیر به سزایی در دوام رنگی چوب نما و یا دکینگ چوبی در دراز مدت دارد. لذا توجه به این نکته که معمولا دست اول رنگ به عنوان پایه در نظر گرفته و دست دوم به عنوان تکمیل کننده و پر کننده می بایست اجرا شوند. عدم توجه به این مطلب سبب رنگ پریدگی و عدم دوام رنگی چوب در دراز مدت می گردد.

  •  گواهینامه های استاندارد

شرکتهای معتبر تولید کننده رنگ ترمو وود می بایست استانداردهای معتبری نظیر استاندارد کشور تولید کننده داشته باشند
و تاییدیه سازمان ملی استاندارد ایران را به عنوان حداقل مدارک تضمین کننده کیفیت کالا داشته باشند
بسیاری از شرکتهای معتبر تولید کننده رنگ چوب، گواهینامه های موسسات استاندارد سنجی را نیز جهت اطمینان مشتریان خود ارائه می نمایند.
از جمله شرکتهای معتبر تولید کننده رنگ در جهان می توان به رنگ یانسن و رمرز اشاره نمود.

  • استفاده یا عدم استفاده از پرایمر

استفاده از پرایمر با روغن جذب شونده در بسیاری از موارد سبب درخشندگی ظاهری بیشتر و جذب بهتر رنگ در آوند چوب ترمو می گردد.
رنگهای یانسن آلمان با توجه به تولید رنگهای با تکنولوژی AXP به مفهوم نفوذ بسیار بالا در آوند چوب ترمو تنها رنگ موجود در بازار جهانی جهت استفاده در ترمووود می باشد. لذا در استفاده از رنگ بانسن آلمان نیازی به استفاده از پرایمر نمی باشد.

نظر شما