بررسی چوب ترمو در طراحی نما

بررسی چوب ترمو در طراحی نما

ترموود در طراحی نما

شخصیت و پرستیژ یک ساختمان از نمای آن پیداست. نمای ساختمان همچون ظاهر یک شخص نمادی از درون اوست که متاسفانه امروزه با استفاده ناصحیح از مصالح  و مواد متفاوت در نمای ساختمان ها چهره شهر تکراری و یکنواخت شده است. در اینجا باید ذکر کنیم که با وارد شدن چوب به حوزه مدرن این صنعت جان تازه و ویژه ای به آن بخشیده است اما برگشت پذیری چوب به چرخه طبیعت و همچنین حس زیبایی و طبیعت گونه ای که القا می کند، می تواند آرامش را به شهر باز گرداند. استفاده از چوب ترمو علاوه بر زیبایی شناسی دارای کاربرد های عملی زیادی می باشد. یکی از نکاتی که باید به آن توجه ویژه ای داشت استفاده از مصالحی است که در کنار یکدیگر به صورت ترکیبی از زیبایی و دوام کافی در نمای خارجی برخوردار باشند. ترموود در نمای ساختمان ها کاربرد بالایی دارد که با توجه به عملیاتی که بر روی آن انجام می شود از مقاومت بالایی برخوردار است.

یکی ازمهم ترین و بارزترین ویژگی های ترموود زیبایی ظاهری و رنگ منحصر به فرد آن می باشد که هارمونی بسیار زیبایی با دیگر لوازم و اجزای ساختمان مانند سنگ و آجر و کامپوزیت ایجاد می کند 
چوب ترمو مقاومت بسیار بالایی دربرابرعوامل محیطی و آب دارد که استفاده از چوب ترمو را در محیط های مختلف ماند استخر و سونا را امکان پذیر می کنند همچنین چوب ترمو وود حس گرمای طبیعت و طراوت و عطر درختان کاج را تداعی می کند ترموودها مقاومت بالایی در مقابل پوسیدگی و قارچ و میکروارگانیسم ها و حشرات دارند

ترموود در طراحی نما

آیا در محیط های مرطوب می توان از ترمووود استفاده کرد؟

به دلیل عایق بودن در برابر حرارت ترموود یک گزینه مناسب جهت استفاده در مناطق گرم و مرطوب است همچنین در زمینه بهداشتی در سطح بسیار مطلوبی قرار می گیرد و این نکته که در تهیه و فرآوری این چوب از هیچ گونه مواد شیمیای استفاده نمی شود این محصول را به عنوان یک محصول دوستدار محیط زیست معرفی می کنند.

محاسن استفاده از ترمو وود در محیط های مرطوب

خواص فیزیکی و شیمیایی ترمووود در دماهای بالاتر از ۱۵۰ درجه به طور کامل تغییر خواهد کرد. در پروسه حرارت دهی رنگ چوب تغییر می کند و این مورد به آسانی انجام می شود و تغییرات رنگ نشان دهنده همه دگرگونی هایی است که در خواص چوب نسبت به نسخه حرارت ندیده به وجود آمده است. این نوع فرآوری باعث حداقل شدن تورم و یا انقباضات در چوب شده و رطوبت آن را متعادل می کند همچنین حرارت بالا باعث می شود چوب در برابر پوسیدگی و عوامل قارچی مقاوم شود. این نوع فرآوری چوب در صنعت، فرصت های بی بدیلی ایجاد کرده که یکی از آنها این است که چوب هایی که در حالت عادی ارزش تجاری خاصی ندارند، می توان مورد استفاده قرار داد.

افزایش دوام بیولوژیکی چوب ترمو

یکی از ویژگی های ترمووود، افزایش دوام بیولوژیکی چوب بر مبنای تجزیه شیمیایی ساختار و اجزای تشکیل دهنده ی آن می باشد. برخی از تغییرات شیمیایی چوب در اثر این فرآوری هنوز ناشناخته است.

بررسی چوب ترمو در طراحی نما

کاهش رطوب متعادل ترمو وود

یکی دیگر از محاسن فرآوری ترمو وود، این است که میزان جذب آب را کاهش می دهد بدین صورت که دیواره های سلولی چوب به دلیل کاهش تعداد گروه های هیدروکسیل در آنها آب کمتری را جذب می کنند، انقباض و باد کردن چوب ۵۰ تا ۹۰ درصد کاهش می یابد و همچنین با توجه به کاهش تعداد گروه های هیدروکسیل در ساختار چوب، باد کردن و انقباض در چوب ایجاد نمی شود.

کاهش خواص مکانیکی ترمووود

هر اندازه حرارت دهی چوب ترمو بالاتر باشد، دوام بیولوژیکی چوب بیشتر می شود.
خاصیت عایق حرارتی بودن چوب در این فرآوری ۱۰ تا ۳۰ درصد افزایش می یابد.
به دلیل از بین رفتن صمغ چوب به طور کامل وزن چوب ۵ تا ۱۵ درصد کاهش می یابد.
هیچ گونه تغییری در تراکم چوب در فرآوری ترمووود به وجود نمی آید.

فرایند تهیه و تولید چوب ترمو


فرایند فرآوری تبدیل چوب  خام از درختان کاج و زبان گنجشکی به ترموود باعث می شود که اصطحکام چوب ها افزایش یابند و در طی زمان تغییر حالت ندهند رنگ چوب زمانی که تحت فرآوری ترمووود قرار می گیرد تیره تر خواهد شد و استحکام و دوام آن در مقابل رطوبت افزایش می یابد. تحت تاثیر این فرآوری خاصیت عایق پذیری حرارتی چوب افزایش می یابد و بنابراین گزینه ی بسیار مناسبی برای کاربرد در ساختمان خواهد گردید. اگر تحت فرآوری ترموود چوب در برابر حرارتی مناسب و استاندارد قرار بگیرد به طور قطعی در برابر پوسیدگی مقاوم خواهد شد.
فرایند فرآوری ترمو باعث مقاوم شدن الوارهای چوب و خارج شدن صمغ و رزین آن ها می گردد. درنتیجه محصول ترمووود که چوبی مقاوم تر در برابر حرارت، رطوبت، حشرات، تابخوردگی و پوسیدگی است را به بازار عرضه می کند که نحوه و کیفیت اجرای این پروسه ها بر قیمت چوب ترمو به صورت مستقیم تاثیرگذار است . دامنۀ وسیع کاربرد چوب ترمو باعث می شود که این محصول به عنوان یکی از پرطرفدارترین مصالح ساختمانی برای طراحان و معماران در تمام دنیا باشد چوب ترموود قابلیت انطباق با انواع سبک های معماری سنتی و مدرن را داراست.

دانش و مهارت چگونگی نصب و نگهداری ترمووود با ابزار و یراق آلات دارای هولوگرام نزد پرسنل حرفه ای این شرکت موجود است. با مراجعه به اتوماسیون داخلی یا اتوماسیون اداری شرکت می توان تعدد مشتریانی که ازین خدمات استفاده کرده اند را مشاهده کرد.


چوب ترمو به دلیل عمر طولانی که در مقایسه با سایر چوب ها دارد از قیمت بالاتری به نسبت چوب های ساختمانی برخوردار است که می تواند در انواع محیط ها و آب و هواها دوام بیاورد. عمر مفید بیشتر الوارهای چوب پنج سال تخمین زده می شود. سازندگان ترمووود عمر سی و پنج سالۀ این محصول را مطرح کرده اند، که در مقایسه با عمر چوب خام واقعاً شگفت انگیز است

کاربردهای ترموود

چوب ترمو عمدتا از جنگلهای دارای مجوز و گواهی کیفیت در اروپا تولید می شود. با استفاده از مکانیزم حرارتی ترمو، بدون استفاده از مواد شیمیایی و صرفا با اتکا بر گرما چوب ترمو در برابر نفوذ قارچ و کپک محافظت شده و نسبت به چوب معمولی دارای ماندگاری بیشتری خواهد بود. در نتیجه نفوذ حرارت به سطوح چوبی، باعث تغییر رنگ در سطوح داخلی چوب خواهد شد که این به نوبه خود به زیبائی نمای چوب ترمووود خواهد افزود
چوب از جمله مصالحی است که به طور طبیعی از عهد باستان در زیباسازی و طراحی در داخل ساختمان و نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گرفته بافت لطیف رنگ زیبا و بوی مطبوع چوب و در دسترس بودن آن از جمله مواردی بود که چوب را یکی از مصالح محبوب در زمینه ی ساخت و زیباسازی ساختمان ها قرار داد،از الوارهای تراش خورده ی انواع درخت ها در ساخت سقف و شیروانی ها ،دیوار،کف و پله و تزیین دیوارها استفاده می شد .

اجرای روف گاردن


این شرایط جدید همراه با رنگ فوق العاده قهوه ای رنگ که به الوارهای چوب می داد باعث  شد معماران و آرشیتکت ها  به راحتی بتوانند ترموود را که بیشتر آن از الوار چوب های درختان کاج  وراش بود در دیزاین و طراحی ساختمان ها چه در نمای خارجی و چه داخلی مورد استفاده قرار بدهند.حتی مکان هایی  که در گذشته به علت جذب آب چوب کمتر می توانستند در آن جا از چوب استفاده کنند مثل استخر و سرویس های بهداشتی.
امروزه به یمن این فناوری ترموود جزء محبوب تریت و  متریال ها در دیزاین و نماسازی ساختمان ها محسوب می شوند و در بیشتر کشورها  به سمت طبیعی بودن و القاء احساس خوشایند به مصرف کننده طرفداران بسیاری دارد.

بررسی چوب ترمو در طراحی نما
  • Editor Rating
  • Rated 4.5 stars
  • ۹۰%

  • بررسی چوب ترمو در طراحی نما
  • Reviewed by:
  • Published on:
  • Last modified: ۳۱ شهریور, ۱۳۹۷

نظر شما