بهترین و بادوام ترین چوب

بادوام ترین چوب

انتخاب بادوام ترین چوب

اخیرا مشغول به انجام پروژه ای بودم که به چوب های سخت و بادوام احتیاج داشت. معمولا از چوب های سخت مناطق گرمسیری برای انجام پروژه ها استفاده می شود. اما آیا جایگزینی برای چوب های سخت وجود دارد؟

از بین بردن جنگل ها و عدم جایگزین کردن آن باعث منقرض شدن بسیاری از گونه های گیاهی، تخریب اکوسیستم ها، تغییرآب و هوا و…شده است. چوب یک ماده ی ارگانیک تجدید شدنی، طبیعی، با دوام، زیبا و غیر سمی و..است. نمی توانیم با این طرز تفکر که استفاده ازچوب ها سبب انقراض نسل گیاهان می شود، از استفاده ی آن ممانعت کنیم.

یکی از راهکارها اطمینان یافتن از تجدید شدن مجدد گونه های گیاهی است. شورای نظرت و بازرسی جنگل ها و سازمان گواهینامه ی بین المللی از سازمان یافته ترین ارگان ها به شمار می آیند. ثبت لوگوی این شرکت ها بر روی محصول نشان از اطمینان محصول است. اکثریت افراد اطلاعاتی از محصولات دارند اما هنوز شمار اندکی از چوب های سخت با نشان تایید آگاهی دارند. بسیاری از تولید کنندگان الوار،تبحر خاصی در تولید محصولات گواهینامه دار مانند iroko ,meranti ,sapele و red grandise دارند.

چگونگی پردازش چوب های نرم 

راه کار دوم پردازش چوب های نرم همانند نمونه های سخت برای افزایش دوام و ماندگاری شان است. پردازش چوب های نرم با الکل در پسماندهای بیولوژیک صورت میگیرد. فلوئید تحت فشار و گرمای بالا به دیواره ی سلولی چوب نفوذ می یابد و آن را پلیمرسازی می کند. محصولات نهایی این چوب مشابهت بسیاری به سایر گونه ها مانند teak ,lpe ,mahogany و سایر انواع چوب های مناطق گرمسیری دارد اما در صورت پردازش نشدن چوب ها رنگ آن با گذر زمان به خاکستری متمایل می شود. معمولا از این چوب ها در روکش کاری های ساختارهای معماری استفاده می شود و استحکام و دوام بالایی نسبت به چوب های نرم دارند.

تفاوت ترمووود با سایر چوب ها 

  • چوب آکویا

چوب آکویا

چوب های متشکل از گروه های هیدروکسیل دار که آب را جذب و دفع می کنند بزرگ و یا دچار آب رفتگی می شوند. با انتقال این گروه به گروه استیل دار میزان آب رفتگی و یا بزرگ شدگی تا هفتاد درصد کاهش می یابد. چوب های هیدروکسیل دار در حال تخریب اند و حدود پنجاه سال در بالای زمین و 25 سال در آب تازه عمر می کنند. این نوع چوب، غیر سمی، فاقد حشره و مقاوم در برابر اشعه ی ماورای فرابنفش است و نیاز به پردازش برای جلوگیری از سیاه شدن نیاز دارد. البته گاهی سیاه شدن باعث زیبا به نظر رسیدن چوب می شود.

  • چوب لیپتوس

چوب لیپتوس

چوب لیپتوس تحت گواهینامه ی PEFC برزیل برای کفپوش هاست. تغییر رنگ محصولات تکمیل شده بسیار زیبا و قابل توجه است. بسیاری از این چوب ها در روکش کاری های معماری و سایر کاربردهای دیگرمورد استفاده قرار می گیرند.

ترمووود، جایگزین چوب های سخت

مقاوم ترین چوب

ترمو وود فرآیندی است که در آن چوب های کاج در دمای بیش از 200 درجه ی سانتی گراد حرارت دیده و خشک می شوند.این روند باعث مستحکم شدن ساختار چوب برای مصارف داخلی و خارجی ساختمان می شود. میتوان گفت چوب ترمو بهترین و بادوام ترین چوب می باشد.

 

نظر شما