مزایای ترمووود

چوب ترمو در نمای بیرون خانه

آشنایی با مزایای ترمووود

 • مقاوت در برابر رطوبت: پروفیل ترموود جلوی رطوبت مقاومت بالایی دارند .این نوع پروفیل حتی برای لبه استخر نیز کاربرد دارد. مقاومت  و دوام چوب ترمو در مقایسه با چوب کاج خشک شده کوره ای بیشتر است.فشار داخلی چوب با حرارت دهی کاهش می یابد.بنابرای میزان پیچ خوردگی در چوب کاهش می یابد.به علاوه توازن میزان رطوبت و نفوذ پذیری آن کاهش می یابد. میان آب جذب شده وماندگاری ابعادی ساختار مواد یک رابطه ی خطی وجود دارد.آماس و آب رفتگی چوب ترمو تنها در ۵۰ درصد از کاج های اسکاندیناوی حرارت دیده نشده مشاهده می شود.
 • مقاومت در برابر آتش سوزی: در اصل رزین موجود در چوب استاندارد و خام باعث اشتعال و دود زایی میگردد اما چوب های ترمو از چوب های نسوز محسوب میشوند و نبود رزین در این محصول احتمال اشتعال در آن خیلی کمتر است .
  چوب ترمو در کلاس جهانی دو دسته میشوند .
  ترمو وود بر اساس استانداردهای EN 13501از لحاظ آتش سوزی در دسته ی Dقرار دارند.امکان مهارسازی آتش بر اساس استانداردهای بریتانیا وجود دارد.
 • آکوستیک صوتی: ترمووود یکی از عالیترین مواد آکوستیک  صوتی در دنیا میباشند .
 •  خاصیت ضد باکتریالی: قابلیت ضد باکتریایی دارد و انواع آزمایشات ضد قارچ و باکتری رویش صورت میگیرد.
  دوام چوب ترمو اسکاندیناوی به علت تخریب هموسلولزها است.هموسلولزها غذای قارچ های فاسد یافته وباکتری ها اند و در صورت عدم وجود غذا توانایی اشغال چوب را ندارند. ترمووود مقاومت بالایی در برابر قارچ های فاسد شده دارند .
  هم چنین این چوب ها توانایی مقاومت در برابر رشد بیولوژیک جلبک ها در سطح زمین را دارند .این ارگانیسم ها غذای خود را از محیط پیرامون به دست می آورند و هیچ گونه تخریبات ساختاری به وجود نمی آورند .این نمونه در بسیاری از موارد زیبا شناخته می شوند واز رشد آن ها با برخی پردازش های سطحی می توان جلوگیری کرد.
 •  محصولی از مواد طبیعی: چوب ترمو، چوب ۱۰۰% خالص و طبیعی است. و در فرآیند تولید این محصول هیچ ماده شیمیایی استفاده نمیگردد.و هیچ آسیبی بر انسان در طی زمان نخواهد داشت.
 • میزان حجم : حجم ترموود هنگامی که رطوبت در حدود ۶%است ۳۵۰-۴۸۰کیلوگرم بر مترمکعب است.تغییرات طبیعی در میان تخته های واحد وجود دارد.حجم مواد در حدود ۱۰%کمتر از حجم چوب کاج اسکاندیناوی است.
 • میزان استحکام میخ و پیچ: میان میزان مقاومت میخ برای سیم کشی و میخ های اصلاح شده ی ترموود تفاوت زیادی با استانداردهای اروپایی چوب سرخ ندارد.به هرحال میزان مقاومت پیچ در حدود۲۰درصدکمتر به دلیل موقعیت دیوار در طی فرآیند حرارت دهی است.
 • برون فرست: برون فرست یکی از مشخصه های چوب های ترمو است که بر اساس تغییرات شیمیایی در طی گرمادهی به وجود می آید.این برون فرست ها خطرناک و یا سمی نیستند.میزان TVO Cدر این نمونه چوب های نرم حرارت دیده به دلیل تبخیر ترپن در طی حرارت دهی کمتراست.
 • ویژگی های گرمایی :میزان رسانایی چوب ترمو در مقایسه با چوب های نرم حدود۲۰-۲۵%کاهش یافته است.براساس بررسی های VTTمیزان رسانش گرمایی در حدود۰.۰۹۹وات است.این میزان برای الوارهای اره شده ی حرارت ندیده در حدود۰.۱۲وات است.
 • میزان رطوبت: میزان رطوبت ترمووود در زمان بسته بندی ۵-۷%است.این میزان با توجه به شرایط اتمسفری متغیر است .میزان رطوبت برای چوب های غیرحرارت دیده نیمی از میزان حرارت دیده است.
چوب ترمو در نمای بیرون خانه

وجود گره در پروفیل ترمووود برکیفیت آن تاثیر دارد

گره ها سخت ترین بخش های چوب هستند.در ترموود گره ها خیلی قوی نیستند و دو نوع گره در آن ها وجود دارد که شامل:

 • گره های سالم:به زیبایی چوب می افزایند و اثری در کیفیت آن ندارند.
 • گره های غیرسالم:احتمال اینکه جدا شوند واز زیبایی محصول بکاهند وجود دارد
مزایای استفاده از چوب ضد آب ترمو وود

استاندارد استفاده از پروفیل ترمو وود در مکان های مختلف

طبق استانداردهای فنی برای استفاده در محل های مختلف ضخامت های متفاوتی را در نظر میگیرند همچنین بر اساس سلیقه معماران و یا مشتری ها برخی تغییرات را ایجاد میکنند. توضیح اینکه از ضخامت بالاتر می توان استفاده نمود اما ضخامت کمتر آن توصیه نمیشود.

آیا چوب ترمو رنگ پریده میگردد؟

در ترموود این اتفاق خیلی کند پیش می آید اما شرکت رهاورد چوب  به مصرف کننده پیشنهاد میکند جهت جلوگیری از رنگ پریدگی سریع چوب و حفظ مقاومت طبیعی چوب جلو آفتاب حتما از محافظ این شرکت استفاده کنید. چون تمام چوب های دنیا در صورت محافظت نشدن با مواد ضد UV رنگشان آسیب میبیند.

رنگ های مناسب چوب دارای پیگمنت آبی و  پودر لارجورد  و پیگمنت های رنگ های مختلف هستند که ترکیبات دیگری در این رنگ ها مقاومتشان در شرایط جوی را تامین می کند. هولوگرام روی بسته های رنگ تضمین کیفیت آنها هستند. مشاوره با شرکت فروشنده و پخش کننده رنگ ها شما را در انتخاب برند و شماره رنگ مناسب فضایتان کمک خواهد کرد.

 

نظر شما