انواع ترمووود

انواع ترمووود و کاربرد آن ها

انواع ترمووود

ترمووود برمبنای نوع درختی که از آن ساخته میشود (برگ سوزنی، پهن برگ) ، هم دسته بندی میشود.

ترموود کاج فنلاندی

بیشتر از درختان برگ سوزنی مثل کاج و صنوبر ساخته میشوند . چوب کاج درانحصارکشور فنلاند است و این کشور بهترین نوع این چوب را داراست.
علت آن است که فنلاند دارای آب و هوای نیمه قطبی است و در این منطقه درخت های سرد سیری رشدی عالی دارند ؛ خاک این منطقه بسیار مرطوب میباشد.
تابستان فرصتی عالی برای رشد درختان قطبی است. چون تابستان در این ناحیه کوتاه است درخت ها به سمت نور آفتاب مستقیم حرکت میکنند ؛ در این حالت درختان مستقیم به سمت آفتاب حرکت میکنند. همین دلیل باعث میشود این درختان بهترین نوع برای تهیه الوار باشند.

انواع ترمووود

ترموود زبان گنجشک کانادایی

این نوع چوب از درخت های پهن برگ تهیه میشود. برگ های این درختان در فصل زمستان بطور کامل میریزد و در تابستان دوباره رشد میکند . این چوب ها چگالی خیلی زیادی دارند یا فواصل بین مولکولیشان بالاست و بخاطر عدم گره های مرکزی بافت فوق العاده ای را دارا هستند.

ترمووود مخصوص چوب نماو کفپوش چوبی

نرم چوب ها یا ترموود کاج فنلاندی به خاطر سبکی ، ارزان بودن و دارای بافت منظم اگر برای ساخت ترمووود استفاده شده باشند و شرایط عالی برای ترموود را داشته باشند برای چوب نما  فوق العاده هستند.

نوع چوب سخت یا ترموود زبان گنجشک کانادایی بدلیل الیاف فوق العاده اش ترمو وود هایی دارای نمای فوق العاده ایجاد میکنند ، اما قیمت بیشتر و وزن بالاتری هم نسبت به انواع Soft کمتر در ساخت چوب نما استفاده میشوند.

اغلب ترمووود زبان گنجشک کانادایی برای ساخت کفپوش چوبی استفاده میشوند و برای محل هایی که رفت آمد زیاد است استفاده میشوند . استفاده چوب ترمو در انواع hard یا soft در نمای چوبی وابسته به طرح هستند و طراحان ساختمان مهترین افراد برای انتخاب چوب مناسب نمای چوبی میباشند.

انواع ترمووود

 نکات مربوط به نصب ترموود
  1. صاف بودن زیر سازی از شرایط اصلی مناسب بودن کار شما میباشد ؛ پس پیش از اینکه چوب را نصب کنید این نکات را درنظر بگیرید.
  2. چوب ها را قبل از نصب کردن ببرید و 6 طرف آن را رنگ کنید. دقت کنید برش ها بر اساس نقشه صورت بگیرند.
  3.   چوب ترمووود کاملا به فلز وصل نمیشود بجز مواردی مثل نرده های تراس که زیر سازی باعث بهم زدن زیبایی میشود.
  4.  فاصله پیچ ها وسط تا وسط باید تقریبا 60cm باشد. این ارقام درباره چوب دکینگ حدود 40cmکافی می باشد.
  5. موقع اتصال پیچ چوب نما به زیرسازی باید از کله تا وسط اولین پیچ را بین 4cm تا 6cm محاسبه کرد.
  6. در فاصله های مختلف چوب های نما از هم دارای تفاوت است، بهار و پاییز 5mm، تابستان 7mm، زمستان 3mm
  7. موقع نصب چوب نمای الواری و یا دکینگ روی زیرسازی چوب را از پیچ ضد زنگ گالوانیزه و فولادی با طولی حداقل 5cm بهره بگیرید.
  8. برای نصب ترموود نمای لوووری روی زیرسازی چوب پیچ ها باید با پهنای مینیمم 7cm و با گام چوب باشد و دارای جنس ضد زنگ و استیل باشد.
  9. نصب 2 پیچ در هر بخش به صورت تقارن دار به به چوب نما و زیر سازی پیشنهاد میگردد.
  10. چوب به طور طبیعی در طول منبسط میگردد و ااگر امکانش وجود نداشته باشد به صورت عرضی تابانده میشود. به این نکته توجه کنید چوب ها فضایی که نیاز دارند برای انبساط و انقباض طولی بدهند یعنی اینکه در پایان کار مینینمم 1cm نسبت به دیوار فاصله داشته باشد. درباره درها که کوتاه تر باشند این حد میتواند نهایتا به 3mm هم نزول داشته باشد.

نظر شما